Świątkowa Mała
Powiat jasielski
Świątkowa Mała

Świątkowa Mała


    Nieduża wieś , której losy powiązane są z dziejami sąsiedniej Świątkowej Wielkiej. Nie ma dokumentów określających dokładne założenie wioski, prawdopodobnie powstała pod koniec XV wieku .

   Według przekazów w kronice parafialnej pierwsi mieszkańcy przybyli tu z południa wsparci przez Madziarów. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1510 roku. Była wtedy własnością Stadnickich. W nieznanych okolicznościach wieś przejął starosta biecki Jan Wielopolski. Pod koniec XVI wieku wzniesiono w Świątkowej cerkiew grekokatolicką. W 1633 roku należała do Kochanowskich, a następnie Lubomirskich. W 1891 r. Świątkowa liczyła 247 mieszkańców grekokatolików i 4 Żydów.

    Podczas I wojny światowej wieś uniknęła zagłady, ale wielu mieszkańców zmarło od chorób będących następstwem głodu. W 1927 roku przeszła na prawosławie i korzystała z cerkwi w Świątkowej Wielkiej. Działał tu tartak, dwie kuźnie, byli rzemieślnicy. W 1945 roku większość mieszkańców repatriowano na tereny ZSRR , pozostałych wysiedlono na ziemie zachodnie. Opuszczone domy zajęli Polacy z Podhala . Część Łemków powróciła po 1956 roku.


    We wsi znajduje się drewniana cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła wzniesiona w 1762 roku. Obecnie służy jako filialny kościół rzymskokatolicki. Obok cerkwi znajduje się stary łemkowski cmentarz . Do pomników dawnej architektury należy także murowana, XIX- wieczna kapliczka stojąca przy drodze do Krempnej.

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024