Powiat jasielski
Kotań

Kotań

    Nieduża wieś położona u stóp Kolanina, przy szosie do Świątkowej. Powstała w XVI wieku i była lokowana na prawie wołoskim. Po raz pierwszy wymieniana jest w dokumencie z 1541 roku, jako wieś królewska należąca do starostwa bieckiego. W 1629 roku jej dzierżawcą był Waśko Kotański. Wówczas było tu 6 dworzyszcz wołoskich, młyn i tartak. W 2 połowie XVII wieku dzierżawcami wsi zostali Książęta Lubomirscy . W 1763 roku Franciszek Ferdynand Lubomirski wydał dokument dotacyjny dla miejscowej cerkwi greko-katolickiej . Kotań zamieszkiwana była głównie przez Łemków , na początku XX wieku Liczyła ponad 300 mieszkańców, ale nękana przez beskidników z trudem się rozwijała.


    Podczas I wojny światowej część wsi została spalona , ocalała stara drewniana cerkiew. W latach trzydziestych doszło tu do sporów między mieszkańcami a księdzem greckokatolickim. Wyznawcy prawosławia wybudowali niewielką drewnianą świątynię, która została rozebrana po 1960 roku.

    Podczas II wojny światowej połowa wsi się spaliła, mieszkańców wcześniej wysiedlono . W 1945 roku część z nich wysiedlono do ZSRR, część w ramach akcji „Wisła" wysiedlono na ziemie zachodnie. W latach pięćdziesiątych utworzono we wsi PGR, w którym pracowali więźniowie z zakładów karnych.


    Obecnie mieszka tutaj około 350 mieszkańców. Szansą na rozwój jest turystyka i rekreacja . Działa tu kilka gospodarstw agroturystycznych oraz ośrodek jeździecki „Rumak". Można tu zobaczyć drewnianą cerkiew z początków XVIII wieku, która służy obecnie jako kościół rzymskokatolicki

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024