Powiat jasielski
Gmina Nowy Żmigród

Gmina Nowy Żmigród

informacje  ogólne o gminie 

     Gmina położona w południowej części Powiatu Jasielskiego, w dolinach Wisłoki i Iwełki , u stóp Beskidu Niskiego. Ze względu na położenie oraz na to, że do jej powierzchni należy fragment Magurskiego Parku Narodowego jest atrakcyjna pod względem przyrodniczo-krajobrazowym. Gmina zajmuje powierzchnię 104 km kw . , z czego 30% stanowią lasy. Mieszka tu okołom 9200 osób. W jej skład wchodzą miejscowości: Brzezowa, Desznica, Gorzyce, Grabania, Jaworze, Kąty, Łężyna, Łysa Góra, Makowiska, Mytarka, Nienaszów, Sośniny, Nowy Żmigród, Sadki, Siedliska Żmigrodzkie, Skalnik, Stary Żmigród, Toki.

Tereny te były zamieszkane od bardzo dawna, znajdują się tu ślady prastarych grodów obronnych, jeszcze z okresu Państwa Wiślan . Nowy Żmigród, siedziba gminy, posiadał do 1934 roku prawa miejskie . Zachował typową grodzki układ urbanistyczny z prostokątnym rynkiem otoczonym nową zabudową, która zastąpiła zniszczone w czasie wojny domy. W pobliżu rynku stoi murowany kościół, pochodzący z XVI wieku, niestety w wyniku pożarów, po kolejnych odbudowach zmienił swój pierwotny wygląd. W samym rynku murowana kapliczka z rzeźbą św. Floriana, wzniesiona po I wojnie na XVIII wiecznym zrębie.

     Do miejsc najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów należą położone na terenie gminy sanktuaria w Skalniku i Żmigrodzie . W kościele w Skalniku znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Królowej Gór , a w Nowym Żmigrodzie w kościele pw. św. Piotra i Pawła przechowywane są relikwie beatyfikowanego w 2005 roku bł. ks. Władysława Findysz a, męczennika za wiarę w czasach komunizmu.
W miejscowościach przynależnych do gminy wciąż można zobaczyć resztki zabudowań dworskich. W Makowiskach ocalał XIX wieczny park krajobrazowy, w Mytarce przebudowane budynki oficyny i spichlerza, a w Nienaszowie oficyna z I połowy XIX wieku i fragment XIX wiecznego parku.

      Z ciekawszych obiektów sakralnych warto odwiedzić dawną cerkiew grekokatolicką p.w. św. Dymitra Męczennika w Desznicy , obok której są relikty łemkowskiego cmentarza i kwatera żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. W Nienaszowie murowany kościół wybudowany w latach 1859-1862, a w Łężynach świątynia pochodząca z 1511 roku, następnie przebudowywana, otoczona XIX wiecznym ogrodzeniem.

      Niegdyś Nowy Żmigród zamieszkiwały liczne rodziny Żydowskie . Do dziś można obejrzeć zajmujący około 0,2 ha kirkut z XVI wieku, który wypełnia około 200 maceb. W Hałubowie jest zbiorowa mogiła , w której pochowano ok. 1260 Żydów zamordowanych przez hitlerowców w 1942 roku.

      Czyste środowisko naturalne, lasy obfite w rzadkie okazy flory i fauny, piękne krajobrazy przyciągają turystów zwłaszcza spragnionych aktywnego wypoczynku. Na syczcie Góry Grzywackiej (567 m) znajduje się Krzyż Papieski i platforma widokowa. Dobrze rozwinięta jest baza gastronomiczna i noclegowa, liczne gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty schronisko młodzieżowe zapewniają wygodny wypoczynek.


www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024