Makowiska
Powiat jasielski
Makowiska

Makowiska

   Wieś położona nad potokiem Toczek, który wpada do Iwełki. Jej nazwa jest topograficzna i pochodzi od rośliny"mak" , który gęsto porastał tu pola.

   Wieś była lokowana prawdopodobnie około 1360 roku i od początku była wsią rycerska. Po raz pierwszy wymieniana jest w dokumencie z 1366   roku. W XIV wieku należała do rodu Bogoriów, w 1581 roku do Bolikowskich, później Warzyckich.Jan Długosz pisze, że był tu kościół parafialny . Za czasów reformaci został sprofanowany i zamknięty . Z upływem czasu uległ zniszczeniu, aż w końcu się zawalił . Wierni uczęszczali do kościoła w Kobylanach. W czasie zaborów wieś często zmieniała właścicieli. Pod koniec XIX wieku mieszkało tu 464 osoby, które utrzymywały się wyłącznie z uprawy roli. Posiadłość ziemska i dwór istniały tu, aż do 1944 roku, ostatnimi właścicielami byli Edward i Anastazja Filipowicz.

   W okresie II wojny światowej doszło tu do przymusowych wysiedleń , 14 osób które nie wykonały rozkazu opuszczenia wsi zostało przez Niemców rozstrzelanych . W wyniku ostrzału wieś została prawie doszczętnie zniszczona.


    Obecnie mieszka tu około 540 osób. Jest tu nowy filialny kościół p.w. Świętej Trójcy, należący do parafii w Kobylanach. Na terenie Makowisk jest szkoła, dom ludowy, Dom Strażaka. Jet tu również kapliczka Jana Nepomucena oraz pomnik ku czci rozstrzelanych żołnierzy AK.

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024