Kąty
Wieś położona przy drodze Jasło-Żmigród-Krempna przy tzw. trakcie węgierskim. Składa się z kilkunastu przysiółków m.in.: Zagrody, Wola, Górki, Dół, Wygoda, Podpagórek.
Nazwa wsi jest topograficzna i oznacza „kształt terenu lub położenie na uboczu" tzn. wieś leżącą w kącie. Jest to dawna osada, zamieszkiwana już na początku XIV wieku . Była lokowana na prawie niemieckim w 1398 roku przez króla Władysława Jagiełło . Wieś miała tych samych właścicieli co Nowy Żmigród, były to rody: Bogoriów, Stadnickich, Lubomirskich, Radziwiłów, Potulickich.
Tereny te wiele wycierpiały w wyniku najazdów węgierskich, szwedzkich, a także grup zbójnickich beskidników. W latach 1658-1690 liczne epidemie i zarazy cholery, tyfusu i tzw. morowego powietrza dziesiątkowały ludność Kątów.
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku wieś znalazła się pod panowaniem austriackim. W 1867 roku powołano tu gminę, której kierownikiem był dyrektor szkoły.
Od chwili założenia wieś należała do parafii w Skalniku , którą zlikwidowano za czasów Józefa II, wówczas została przyłączona do parafii w Nowym Żmigrodzie.
W połowie XIX wieku były tu huty żelaza, młyn wodny, karczma, podobno istniała też fabryka zapałek , która spłonęła w 1876 roku. W 1892 roku wybudowano nowy budynek szkoły.
W czasie II wojny światowej, w związku ze zbliżaniem się linii frontu, wieś została w 1944 roku wysiedlona.
W 1998 roku Kąty obchodziły 600-lecie założenia „Woli" i „Kont", bo tak brzmiały nazwy osad, które dały początek dzisiejszej miejscowości.
W latach 1981-1982 wybudowana tu kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Polski i powołano parafię.
Warto zobaczyć zabytkowy zajazd z XIX wieku oraz murowana kapliczki z tego samego okresu. Na Górze Grzywackiej znajduje się zaś Krzyż.
Obecnie w Kątach jest Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, dom ludowy, działa jednostka OSP, są też liczne gospodarstwa agroturystyczne.
www.wirtualnejaslo.pl