Powiat jasielski
Dąbrówka

Dąbrówka

       Wieś leżąca na Pogórzu Ciężkowickim, przepływa przez nią potok zwany Dąbrówką, a od wschodu graniczy z Wisłokiem . Była nazywana dawniej Dąbrową, dąbrowa, czyli las dębowy. W skład miejscowości wchodzą: Ispiny, Wilczaki, Zagórze (w tym Poręby). Najwyżej położone miejsce znajduj się na wysokości 289 m n.p.m., a najniżej 215 m n.p.m. jest to nazwa topograficzna, oznacza, że na tym miejscu, gdzie obecnie jest wieś, była dawniej

      Swoje powstanie zawdzięcza benedyktynom z Tyńca, pierwszy raz wymieniana jest w dokumencie z 1378 roku. Była lokowana na prawie niemieckim, dlatego znajdowało się tutaj sołectwo. Wieś wymieniana jest w dokumentach z 1486 roku, następnie w 1511r.i 1536r.. W dokumencie mówiącym o tym, że Jan, opat Tyniecki sprzedał sołectwo w Dąbrówce Janowi Markowiczowi jest zapisane, że były tu młyn i karczma. W 1581 roku należała podobnie jak okoliczne miejscowości do Krzysztofa Pieniążka. W XVII wieku do rodziny Płockich , a następnie Rylskich herbu Ostoja. Pod koniec XIX wieku Emil Rylski zbudował w Dąbrówce obszerny dwór i obiekty gospodarcze.

      Dekretem Kurii Biskupiej w Przemyślu w Dąbrówce została utworzona parafia Dąbrówka-Gamrat pod wezwaniem św. Tadeusza Judy. Porafia została włączona do dekanatu brzosteckiego.


 

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024