Gmina Skołyszyn
informacje ogólne o gminie
Gmina wiejska położona województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim . Zajmuje obszar 77 km, mieszka to ponad 12 tysięcy ludzi.
W skład gminy wchodzą miejscowości: Skołyszyn, Siepietnica, Świecany, Lisów, Bączal Górny, Bączal Dolny, Jabłonica, Lipnica Górna, Sławęcin, Siedliska Sławęcińskie, Przysieki, Harklowa, Pusta Wola, Kunowa.
Pomimo, iż gmina ma charakter rolniczy większość mieszkańców jest również zatrudniona w firmach na terenie Jasła, Biecza oraz w firmach na terenie gminy. Do największych z nich należą: Spółdzielnia Usług Wielobranżowych w Skołyszynie, Spółdzielnia „Rolwood" w Skołyszynie. GS, Spółka węglowa w Skołyszynie, zakłady metalowe w Przysiekach, Fabryka Armatur „Jafar", Zakłady Przetwórstwa Owoców i Warzyw „Vortumnus" w Lisowie, Cukiernia „Keks".
Gmina leży w dorzeczu Ropy , są tu liczne pagórki i wzniesienia poprzecinane dolinami strumieni i potoków. Są to okolice atrakcyjne pod względem turystycznym. Istnieją tu doskonałe warunki do uprawiania wędrówek pieszych, a w zimie narciarstwa. Niestety mankamentem jest brak infrastruktury turystycznej.
Miłośników starej architektury drewnianej zachwycą zabytkowe drewniane kościoły w Sławęcinie i Święcanach . Kościół pw. św. Katarzyny w Sławęcinie około XV wieku. Na cmentarzu jest kaplica hr. Zborowskich wybudowana około 1844 roku.
Kościół pw. św. Anny w Święcanach został wybudowany około 1520 roku, następnie był kilkakrotnie przebudowywany i odnawiany. Niektóre z przedmiotów znajdujących się na jego wyposażeniu pochodzą z XVI i XVII wieku . Należy do nich znajdujący się w głównym ołtarzu obraz św. Anny Samotrzeć ze św. Janem Chrzcicielem i Mikołajem powstały około XVI wieku. Z przydrożnej kaplicy do wnętrza świątyni został przeniesiony pochodzący z XIV wieku posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obok kościoła rosną kilkusetletnie dęby.
Zabytkowy kościół z Bączala Dolnego, zbudowany w 1667 roku , został przeniesiony do Muzeum Budownictwa w Sanoku, ale na miejscu można podziwiać pochodzącą z XV wieku przydrożną kapliczkę zwaną „murowaną figurą".
Na terenie gminy zachowały się liczne pozostałości po dawnych zabudowaniach dworskich. W Skołyszynie na uwagę zasługuje park podworski założony około 1775-1825 roku, zbudowania gospodarcze i staw. W Lisówku przy głównej drodze stoją niestety mocno zniszczone zabudowania zespołu dworskiego z przełomu XVIII i XIX wieku. Inne z zachowanych zabudowań dworskich to: drewniana oficyna dworska w Kunowej, klasycystyczny dwór z początku XIX wieku w Przysiekach oraz murowana kaplica Furmanów w Siepietnicy .
Śladem toczonych na tych terenach walk jest sześć cmentarzy wojskowych w tym największy w został zbudowany w 1779 roku, w bocznym ołtarzu zachował się malowany temperą na desce gotycki obraz Matki boskiej z Dzieciątkiem powstały Wnętrze kościoła pokrywa piękna polichromia z końca XIX wieku. Sławęcinie.
www.wirtualnejaslo.pl