Powiat jasielski
Przysieki

Przysieki

   Jedna z najstarszych osad w tym regionie. Połozona na urodzajnej równinie , nad potokiem wpadającym do Ropy. Przez jej teren przebiega droga krajowa i linia kolejowa. Wieś do dzisiaj dzieli się na przysiółki: Granice, Równia, Przysieczki, Ślewczyna, Tłoki . Pochodzenie nazwy wsi nie jest pewne. Być może nazwa związana jest ze wzmocnieniami obronnymi (tj. zasiekami, przysiekami) w stosunku do grodu w Trzcinicy lub od przysiekania, co oznacza, że wieś powstała na terenach przesiekanego lasu.

   Pierwotnie byłą to wieś rycerska rządząca się prawem zwyczajowym. W 1364 roku wykupił ją z rąk prywatnych Kazimierz Wielki i przeniósł na prawo magdeburskie. Wieś należała do starostwa bieckiego i parafii w Sławęcinie. Po pierwszym rozbiorze Polski jako królewszczyzna została przez Austrię wystawiona na sprzedaż. W 1870 roku według spisu powszechnego Przysieki należały do powiatu jasielskiego, parafii Sławęcin i Urzędu Pocztowego w Bieczu.


   Od czasu powstania nie było tutaj szkoły ani kościoła . Pierwszy raz do własnej szkoły dzieci z Przysiek mogły pójść w 1945 roku. Mieściła się ona w budynku podworskim, a od 1951 roku w budynku poczty. Nowy budynek szkolny zbudowano w 1958 roku jako jeden z pomników 1000-lecia Państwa Polskiego. Obecnie dzieci uczęszczają do sześcioklasowej Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke.
We wsi oprócz szkoły, Domu Ludowego łącznie z remizą OSP jest również kaplica filialna wzniesiona w 1988 roku. W 2005 roku rozpoczęto budowę kościoła filialnego. Na terenie wsi jest kilka przedsiębiorstw usługowo-przemysłowych.

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024