Bączal Górny
Powiat jasielski
Bączal Górny

Bączal Górny

   Wieś położona w mikroregionie góry Liwocz . Dzieli się na przysiółki: Nad Potokiem, Dudkowice, Serwonice i położone obok lasu Podlesie. Dokładna data lokalizacji wsi nie jest znana . Pewne źródła wskazują, że jej założycielami byli benedyktyni z Tyńca.

   Najstarsza wzmianka o Bączalu Górnym pochodzi z 1385 roku. Pochodzenie nazwy jest dwuznaczne. Może ona pochodzić od nazwiska lub imienia Bączał, Banczal lub od potoku przepływającego przez wieś. Wcześniejsze nazwy wsi to: Bączal Wyższy (Górny), Goncol Górno, Bonczol Górny . W okresie średniowiecza wieś była własnością królewską, później stopniowo stawała się własnością szlachecką. W Bączalu istniał młyn i karczma oraz warsztaty rzemieślnicze.


   W Bączalu Górnym nie ma szkoły ani kościoła , są one zlokalizowane w Bączalu Dolnym. W 1950 roku powstała Ochotnicza Straż Pożarna, dziś mieści się ona w budynku Domu Ludowego i Strażaka oddanego do użytku w 1996 roku. Przed budynkiem można obejrzeć zabytkową, konną sikawkę strażacką. Na terenie wsi znajdują się drewniane domy i zabudowania gospodarcze z końca XIX i XX wieku, ruiny starej cegieln i oraz przydrożne kapliczki.
Miłośnicy przyrody spotkają tu wiele roślin narażonych na wyginięcie wpisana na Polską Czerwoną Listę Zagrożonych Wyginięciem m. in.: arcydzięgiel litwor, kruszczyk błotny, kruszczyk szerokolistny czy cebulica dwulistna - roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową, . Rośnie tu kilka starych drzew liczących od 100 do 200 lat oraz rozciągają się mokradła porośnięte trzciną a na wiosnę kaczeńcami.

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024