Wrocanka
W najdawniejszych zapisach wymieniana jest jako Wroczowa (1420) , Wroczena u Długosza. Nazwa wsi pochodzi od imienia Wroc lub Wrocen . Wieś dzieli się na przysiółki: Budy, Brzeziny, Baranicę, Ciszówki, Folwark, Nową Wieś, Porąbki, Tobyłkę .
Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pojawia się w aktach sądu bieckiego w 1410 roku, a następnie w 1443 roku. Znajduje się tu wzniesienie zwane Kościeliskiem lub Kościółkiem. Związana jest z nim legenda , mówiąca, że w dawnych czasach był tu kościół, który się rozpadł.
W 1443 roku Wrocankę otrzymał Stanisław Galowski. W 1592 roku jego potomek Marcin Galowski był zmuszony oddać ją za długi Pawłowi Skotnickiemu. Następnymi właścicielami byli Kalińscy, a po nich Kuropatniccy. W XIX wieku właścicielami byli Plińscy, którzy założyli tu stawy rybne.
W 1849 roku nastąpiło uwłaszczenie chłopów. We wsi była karczma, w której chłopi przepijali zarobione pieniądze i dobytek, dlatego panowała tu bieda. Wysiewano tu len i konopie, z których w zimie przędzono nici i wysyłano do Korczyny koło Krosna.
Ostatnim właścicielem wsi był Wincenty Wojtynkiewicz , który sprzedał ją niebawem osadnikom z innych wsi. Podarował on ponadto działkę przeznaczona pod budowę szkoły. W czasie II wojny światowej toczyły się tu walki, w wyniku których wieś została zniszczona .
Po II wojnie światowej przystąpiono do odbudowy szkoły, wybudowano też remizę oraz dom ludowy. Obecnie mieszka tu około 820 osób. Wybudowano kościół filialny p.w. Jana Chrzciciela. Można tu zobaczyć kapliczkę poświęcona Matce Boskiej Niepokalanej wybudowana w 1907 roku .
www.wirtualnejaslo.pl