Umieszcz
Jedna z najstarszych wsi w powiecie jasielskim. Istniała już około 1120 roku . Wcześniejsze nazwy pod jakimi była zapisywana to: Uniesici, Wneszcz, Uneszszcz. Być może wskazuje to na istnienie dwóch nazw- starszej odojcowskiej od nazwy osobowej Uniesz lub Uniech oraz młodszej Umieszcz, którapochodzi od imienia Uniest. Według dokumentów przy zakładzinach wsi istniało w Umieszczu kilka rodzin, których nazwiskautrzymują sie przez całe wieki, są to: Czubiki, Lawery, Dubiele, Michalscy, Wyderki, Dzwonkowicze, Gałuszki, Grochowscy, Frysztaki.
Jan Długosz stwierdza, że wieś należała do parafii w Jaśle i była własnością Benedyktynów z Tyńca. Była tu wówczas karczma, młyn i folwark klasztorny. W XIV wieku toczył się długotrwały spór o granice między włościami klasztoru a dobrami tarnowieckimi.
Po pierwszym rozbiorze Polski a dokładnie w 1786 roku władze austriackie odebrały Umieszcz benedyktynom wystawiły go na sprzedaż. Wieś zakupił Aleksander Gorajski herbu Korczak. W posiadaniu gorajskich wieś była przez 116 lat, aż do 1903 roku, gdy zakończono parcelację majątku dworskiego. Jego kupcem był doktor Jan Biesiadecki.
Do wybuchu I wojny światowej wieś trzy razy niszczył pożar od strony zachodniej, była to jej najbogatsza część . W czasie II wojny światowej Umieszcz znalazł się na linii frontu. W czasie nasilenia walk we wrześniu 1944 roku ludność uciekała do pobliskich miejscowości. Walki trwały tu aż do stycznia. W tym czasie większa część wsi została zniszczona, zginęło też kilku mieszkańców.
Obecnie mieszkańcy należą do parafii NMP w Tarnowcu. Mieszka tu około 620 osób. W 2003 roku Umieszcz obchodził 900-lecie istnienia.
www.wirtualnejaslo.pl