Łubno Szlacheckie
Przypuszczalnie pierwotnie osada ta stanowiła jedną całość z Łubnem Opace i była własnością królewską lub książęcą. Dziś sąsiadują ze sobą i mają wspólne obiekty użyteczności publicznej takie jak: szkoła, remiza strażacka, basen strażacki, wspólne OSP.
Swoimi początkami osada sięga XII wieku . Wymieniana jest wówczas jako Lubno (1272) lub jak pisze Jan Długosz Lubnye . Pierwsza część nazwy ma charakter topograficzny , powstała od słowa „łub" co oznaczało „ korę drzewa" lub „wypróchniałe drzewo", drugi człon ma znaczenie dzierżawcze. Pod koniec XII wieku było własnością rodu Bogoriów. W 1581 zabrali cały majątek roku była w posiadaniu Jakuba Furueja. W XIX wieku należała do Karola Hupki, który przekazał ja córce Aleksandrze z Hupków Przyłęckiej. Ona z kolei zapisała swoje dobra synowi Józefowi Przyłęckiemu. Cechowała go duża zachłanność, ale również zaradność. Dwór składał się z dwóch mieszkań, mieszczących po cztery rodziny. W czasie II wojny prawie codziennie nachodzili go Niemcy. Wycofując się zabrali cały majatek w postaci bydła. Wkraczające wojska radzieckie zarządziły wysiedlenie wsi , wraz z nimi dwór opuściła rodzina Józefa i Ludwiki Przyłęckich wraz z synem Andrzejem.
Przez wieki wieś należała do parafii w Łubienku , aż do zakończenia II wojny światowej, gdy kościół ten uległ zniszczeniu. Obecnie wierni uczęszczają do kościoła w Łubnie Opace . Na terenie wsi mieszka obecnie około 450 mieszkańców.
www.wirtualnejaslo.pl