Łajsce
Wieś położona w otoczeniu pięknych lasów , od wschodu zwanego Lechówką, a od południowego zachodu Buczyną. Nazwa wsi w 1277 roku brzmiała Laszcze , w 1354 Lasce. Pochodzi ona od wyrazu „łaz" i oznaczała prawdopodobnie „teren świeżo wyrobiony do uprawy z pniaków i krzewów", „miejsce wypalone po zaroślach".
Wieś istniała już prawdopodobnie pod koniec XII wieku i była własnością Bogoriów. W dokumentach Bolesława Wstydliwego z 1277 roku Łajsce wymieniane są jako należące w połowie do cystersów. W 1354 roku Kazimierz Wielki sprzedał ją Świetosławowi, Pietrowi i Prokopowi, synom zmarłego wojewody krakowskiego Mikołajowi z Bogoriów. Dobra te mieli dziedziczyć tylko potomkowie płci męskiej . Jednocześnie król przeniósł wieś na prawo niemieckie. W 1388 roku Paszko z Bogoriów sprzedał połowę wsi zakonowi cystersów. Była tu karczma, młyn wodny , z którego pobierano tzw. „miary".
W 1848 roku Łajsce zakupił Władysław Bielański, a w 1893 otrzymał je w spadku doktor Gustaw Bielański. Po II wojnie światowej wybudowano we wsi budynki wyposażone w wagi , służące do spędu bydła i trzody chlewnej, magazyny na nawozy sztuczne, budynek Ośrodku Zdrowia nowy budynek szkoły oraz . Mieszka tu około 600 osób.
www.wirtualnejaslo.pl