Brzezówka
Wieś ulokowana na lewym brzegu Jasiołki . Dominującym nad Brzezówką wzgórzem jest tzw. Grodzisko (336 m) znajdujące się Pod Buczyną . Przeprowadzone tu prace archeologiczne pokazują, że prawdopodobnie w XI wieku był tu nieduży drewniany gród obronny z trzech stron oblany wodami Jasiołki . Później, gdy rzeka zmieniła swoje koryto i odsunęła się od warowni, postawiono drewniany zameczek, w którym do drugiej połowy XVI wieku mieszkał szlachcic Paweł Strzemień . Znajdują się tu również ślady budynku z cegły o nieznanej funkcji. Według miejscowej legendy w podziemiach zamku są ukryte skarby .
Najdawniejsze zapisy potwierdzają istnienie osady już w XIV wieku, jako własność Jana Kruszyny Galowskiego , który był również właścicielem Brzozowa w powiecie wiślickim. Prawdopodobnie nazwa Brzezówka jest zdrobnieniem od Brzozowej. W związku z położeniem wsi w dolinie rzeki od najdawniejszych czasów mieszkańców dotykała klęska powodzi.
W ciągu stuleci właścicielami Brzezówki byli ci sami dziedzice, którzy posiadali Tarnowiec . Ostatnim z nich w okresie międzywojennym był Jan Leszczyński . W połowie XIX wieku szalała tu epidemia cholery, zmarło wiele osób. W kotlinie Ostrowie utworzono wówczas cmentarz, gdzie chowano wyłącznie zmarłych w wyniku zarazy. Do 1950 roku miejsce to upamiętniał krzyż.
W 1849 roku zniesiono pańszczyznę, ale korzystne dla mieszkańców były dopiero lata 80-te XIX wieku. Ludzie mieli zapewniony zarobek przy budowie mostu i torów kolejowych. W 1917 roku rozpoczął tu działalność przemysł naftowy, powstał również młyn i tartak.
Podczas II wojny światowej Brzezówka zbytnio nie ucierpiała. W 1955 roku wybudowano na terenie wsi dom ludowy, w 1958 remizę OSP oraz kładkę łączącą Brzezówkę z Męcinką.
W 1973 roku zakończono przebudowę drogi do Tarnowca, wybudowano szkołę. Mieszka to obecnie około 500 osób.
www.wirtualnejaslo.pl