Nawsie Kołaczyckie
Powiat jasielski
Nawsie Kołaczyckie

Nawsie Kołaczyckie

       Wieś leży na prawym brzegu Wisłoki, w malowniczej dolinie otoczonej wzgórzami. Przepływa przez nią rzeka Liczkówka wpadająca do Wisłoki. 

       Swoje powstanie zawdzięcza benedyktynom z Tyńca . Jan Długosz nic o niej nie pisze. W aktach miejskich znajduje się natomiast wzmianka o Nawisu. Po rozprzedaniu dóbr opactwa przez rząd austriacki tereny te nabyła spółka Kriese i Eder. O wsi zrobiło się głośno dopiero, gdy w 1786 roku założono tu fabrykę perkali i bielizny. Swoją działalność na szeroką skalę fabryka rozpoczęła, gdy kierownikiem został jej późniejszy właściciel Achilles Johannota. Zbudował on pałac, założył park i zwierzyniec na górze Podzamcze. Niestety z powodu zakończenia zbytu do Rosji w 1827 roku fabryka zbankrutowała.

       Na uwagę zasługuje mała kapliczka z dwoma oknami i drzwiami a w środku z figurą Jana Nepomucena . Została ona zbudowana w czasie zaborów, po wyremontowaniu zupełnie straciła swój pierwotny wygląd. Po lewej stronie drogi na Nawisu, jadąc w stronę Jasła, można zobaczyć figurę św. Franciszka zbudowaną w 1903 roku . Są tu również resztki po XVI-XVII-wiecznym murowanym dworze, drewniany młyn wodny i spichlerz z końca XIX wieku oraz zabudowania gospodarcze i domy z przełomu XIX-XX wieku.


 

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024