Powiat jasielski
Gmina Brzyska

Gmina Brzyska

informacje ogólne o gminie 

     Gmina wiejska leżąca na północ od Jasła , w obrębie Pogórza Ciężkowickiego, pośród wzniesień zamykających dolinę Wisłoki. Zajmuje obszar 45 km kw ., mieszka tu około 6,3 tys. Mieszkańców. W jej skład wchodzą następujące miejscowości: Brzyska, Błażkowa, Dąbrówka, Kłodawa, Lipnica Dolna, Ujazd, Wróblowa . Gmina ma typowo rolniczy charakter, działające na jej terenie niewielkie zakłady i firmy zajmują się produkcją drzewną i działalnością usługową.

      20 procent terenu gminy stanowią lasy , które w większości wchodzą w skład parku krajobrazowego. Można tu podziwiać wspaniałe krajobrazy, pomniki przyrody, zabytki architektury. Czyste powietrze i nieskażona przyroda to dodatkowy atut tych terenów.

      Największą atrakcją gminy jest szczyt Liwocz (562m ) , należący do pasma Liwocza i Brzanki.na jego szczycie znajduje się 23 metrowa platforma widokowa zwieńczona 18 metrowym Krzyżem Milenijnym . Przy pięknej pogodzie można stąd oglądać odległe szczyty Tatr. U podstaw krzyża znajduje się Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju z Medziugorja. Na szczyt od strony Brzysk prowadza stacje drogi krzyżowe j , a dla najmłodszych przygotowana jest jako atrakcja szopka z figurami naturalnej wielkości. Na szczyt prowadzą liczne szlaki .

      Z ciekawszych zabytków należy wymienić znajdujący się na terenie Brzysk pałac szlachecki z parkiem z XVII wieku, neogotycki kościół parafialny p.w. Marii Magdaleny, a w nim kamienną chrzcielnicę z 1563 roku oraz kamienny ołtarz z wizerunkiem patronki parafii. Na parafialnym cmentarzu kaplica grobowa Kotarskich, dawnych właścicieli Brzysk, pochodząca z II połowy XIX wieku. Drugi zespół dworski położony jest w Lipnicy Dolnej . Potężny park krajobrazowy otacza tu niewielki modrzewiowy dworek. Na terenie wsi Błażkowa znajduja się dwa cmentarze z czasów I wojny światowej. W miejscowości Ujazd wybudowano największy w Polsce krzyż , mierzący 40 metrów wysokości.

      Teren gminy przyciąga turystów, zwłaszcza lubiących wypoczynek aktywny. Na Liwoczu krzyżują się szlaki turystyczne z Jasła w kierunku Ciężkowic oraz z Przemyśla przez Dynów, Czudec, Kołaczyce . Sieć mało uczęszczanych, bocznych dróg z licznymi punktami widokowymi nadaje się idealnie na wycieczki rowerowe. Można również odpocząć nad Wisłoką lub nad licznymi stawami .Ostatnio dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe.


www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024