Żółków
Powiat jasielski
Żółków

Żółków


      Wieś położona po lewej stronie rzeki Jasiołki. Prowadzi przez nią droga z Jasła do Nowego Żmigrodu. Od północy graniczy z Jasłem. Północna część wioski została włączona do miasta. Na jej terenie znajdują się nieduże kompleksy leśne.

      Historia Żółkowa sięga początku XV wieku skoro Jan Długosz pisze, że należała do kościoła w Jaśle. Stanowiła wówczas własność rodziny Żółkiewskich , a później Osieckich . W drugiej połowie XVIII wieku była własnością Stojowskich , następnie Załuskich, później nabył ją Mikita, od niego Rappaport, następnie Susel Schmidling. Na początku XX wieku była w rekach Jana Rybaka. We wsi stał dwór, który posiadał 196 ha ziemi. Większość ludzi pracowała wówczas w przemyśle.

      W czasie I wojny światowej wieś została częściowo zniszczona. Odbudowano ja w okresie międzywojennym. Podczas II wojny światowej działała tu drużyna placówki ZWZ/AK. Po rozbiciu jasielskiego więzienia w sierpniu 1943 roku właśnie tutaj zatrzymała się na odpoczynek grupa prowadząca uwolnionych więźniów. W 1944 roku w związku ze zbliżaniem się frontu mieszkańców wysiedlono, a część z nich zmuszono do kopania okopów.

      Obecnie mieszkańcy żyją głównie z pracy w przemyśle i usługach, a uprawianie ziemi stanowi dodatkowe źródło utrzymania. Działa tu amatorska drużyna piłkarska- Ks Dragon Żółków, której prezesem jest sołtys wsi, reaktywowano również działalność Koła Gospodyń Wiejskich.


 

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024