Łaski-Sobniów
Powiat jasielski
Łaski-Sobniów

Łaski-Sobniów


      Dawniej te miejscowości stanowiły dwie odrębne wsi, zmieniło się to dopiero po II wojnie światowej, gdy większość Sobniowa została włączona do Jasła. Sobniów po raz pierwszy pojawia się w dokumentach z 1359 roku , król Kazimierz Wielki zezwala na założenie Stefanowi, synowi Wojosta z Sobniowa, na prawie niemieckim wsi, w lesie zwanym Brzozowe nad rzeką Stobnicą. Podobnie Łaski swoimi początkami sięgają XIV wieku. W XV wieku, jak pisze Jan Długosz, że obie wsie należały do Andrzeja Kruszlowskiego, zaś wcześniej do Pieniążków. W 1446 roku Stanisław z Sobniowa był Rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obie wsie należały do parafii w Jaśle. W 1581 roku właścicielem wsi był rycerski ród Fururejów. W XIX wieku miejscowości należały do Turzyckich, Wiluszów i Prokopów. W 1864 kupili je Żydzi .

      Na początku XX wieku Sobniów zamieszkiwało 544 osób, a Łaski 313. W czasie II wojny światowej toczyły się tu zacięte walki, w wyniku których część wsi została zniszczona. Poległych żołnierzy austriackich narodowości żydowskiej pochowano wówczas na żydowskim kirkucie, który został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Działał tu wtedy ruch oporu, a przez pewien okres mieściła się komenda inspektoratu AK. Na przełomie 1944-1945 roku miejscowości znalazły w okolicy linii frontu. Niemcy część mieszkańców ewakuowali, a część zmusili do kopania okopów.

      Obecnie na terenie wspólnego sołectwa mieszka około 900 mieszkańców. Jest tu szkoła i dom strażaka. Wierni należą do parafii w dzielnicy Sobniów.


 

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024