Powiat jasielski
Gmina Kołaczyce

Gmina Kołaczyce

informacje ogólne o gminie 

     Gmina Kołaczyce jest gminą wiejską , w północno-wschodniej części powiatu jasielskiego. Położona jest na prawym brzegu Wisłoki u podnóża góry Liwocz .

     Na terenie gminy znajdują się następujące miejscowości: Kołaczyce - pełniące funkcję siedziby gminy oraz będące centrum administracyjno-gospodarczym, Bieździedza , Bieździadka, Krajowice, Lublica, Nawsie Kołaczyckie, Sieklówka oraz Sowina . Kołaczyce oddalone są około 10 km od Jasła.Od północy Gmina Kołaczyce sąsiaduje z gminą Brzoste k , od północnego - wschodu z gminą Frysztak Tereny Gminy Kołaczyce od południowego - wschodu granicza z gminą Jasło , a od zachodu z gminą Brzyska . Kołaczyce leżą przy trasie jJasło - Tarnów , co stanowi o atrakcyjności Miasta i gminy. Dobre połączenie zapewnia komunikacaja autobusowa z Krosna do Tarnowa, Krakowa.

     Na terenie Gminy Kołaczyce drogi krajowe zajmują 6 km, drogi gminne 2,5 km, a wojewódzkie 11, 6 km. Gmina Kołaczyce zajmuje obszar ponad 60 km2. Jest ona jedną z mniejszych powierzchniowo gmin w powiecie jasielskim . Około 60% jej powierzchni zajmują użytki rolne, a pozostałą część lasy, grunty oraz pozostałe grunty i nieużytki. Ukształtowanie powierzchni gminy jest bardzo zróżnicowane: 60% powierzchni zajmują tereny o rzeźbie wąskofalistej i różnej wysokości względnej, natomiast 40% stanowią płaskorówniny.Gmina Kołaczyce zajmuje 7,24% powierzchni powiatu jasielskiego oraz 0,34% powierzchni województwa podkarpackiego.

      Gmina nie posiada większch zakładów przemysłowy ch - jedynym jest PPU " ASTRA" Sp. z o.o. w Krajowicach.www.wirtualnejaslo.pl

 

 

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024