Powiat jasielski
Toki

Toki

   Wieś leży po prawej stronie Wisłoki, u ujścia do niej Iwelki, przy drodze do Jasła. Wieś powstała prawdopodobnie w XIV wieku . Pierwsza pisemka wzmianka o jej istnieniu pojawia się w dokumencie z 1410 roku. Nazwa pochodzi od słowa „tok" czyli tam, gdzie tokują cietrzewie , głuszce lub miejsca, gdzie siedzą te ptaki.


    W 1581 roku należała do Mikołaja Stadnickiego, później właścicielami byli: Lubomirscy, Wiśniowieccy, znów Stadniccy, Lewiccy i Potuliccy. Miejscowość zawsze należała do parafii w Nowym Żmigrodzie.


    Na przełomie XIX i XX wieku mieszkało tu 413 osób. W 1905 roku we wsi wybuchł pożar , spłonęło wówczas wiele gospodarstw. W czasie I wojny światowej wieś ucierpiała najbardziej od kwaterunków wojsk rosyjskich. Po wojnie ludność nadal utrzymywała się głównie z rolnictwa.
W czasie okupacji hitlerowskiej istniał tu pluton AK „Ryś". 11 sierpnia 1944 roku oddziały AK stoczyły walkę z Niemcami. Wysadzono mosty na drodze Toki-Osiek, zniszczono czołg i zabito kilkunastu Niemców. W odwecie wieś została spacyfikowana , 3 osoby zabita na miejscu, 19 aresztowano i rozstrzelano.


    Dziś mieszka tu około 440 osób, są warsztaty rzemieślnicze,usługowe, szkoła, dom ludowy, OSP. Większość mieszkańców pracuje w Nowym Żmigrodzie. O wydarzeniach z czasów wojny przypomina pomnik ku czci rozstrzelanych żołnierzy AK .

www.wirtualnej aslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024