Stary Żmigród
Powiat jasielski
Stary Żmigród

Stary Żmigród

   Wieś położona w widłach potoku Niegoszcz i jego dopływu Debrzy , na wysokości 360 m n.p.m.. Na południe od niej rozciąga się zalesione pasmo górskie ze szczytami: Golesz (451 m), Grzywacka (567) i Łysa Góra (651).


    Jest to bardzo stara osada . Na znajdującym się tu wzniesieniu nazywanym Zamczyskiem są ślady wczesnośredniowiecznego grodu . Obecna lokalizacja miejscowości pochodzi prawdopodobnie z XII wieku. Pierwsze wzmianka pochodzi z początku XIV wieku. Zmiana lokalizacji nastąpiła być może na skutek zniszczenia w wyniku najazdu lub pożaru. Na nowym miejscu lokalizacji był prawdopodobnie gródek lub dwór obronny , ponieważ do dzisiaj miejsce to jest nazywane Kasztelem. W XIV wieku osada straciła na znaczeniu wskutek dynamicznego rozwoju pobliskiego Nowego Żmigrodu.

    Najprawdopodobniej od 1301 roku istniała tu parafia, chociaż pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi dopiero z 1326 roku. Wieś często była niszczona podczas najazdów węgierskich, szwedzkich czy grup zbójnickich tzw. beskidników.Pod koniec XIX wieku działał tu Związek Katolicki i Straż Pożarna . W czasie obu wojen światowych we wsi nie doszło do większych zniszczeń.


    Obecnie znajduje się tu kościół parafialny p.w. Św Katarzyny, którego początki sięgają XV wieku, był jednak od tego czasu często przebudowywany. We wsi jest szkoła podstawowa, dom ludowy i jednostka OSP.

www.wirtualnejaslo.p l

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024