Siedliska Żmigrodzkie
Powiat jasielski
Siedliska Żmigrodzkie

Siedliska Żmigrodzkie

   Wieś leży na południowej krawędzi Pogórza Jasielskiego, wśród niewysokich wzgórz. Nazwa „Siedliska" pochodzi od słowa „osiedle"lub „osada" , zaś „Żmigrodzkie" od pobliskiego Starego Żmigrodu, pierwotnie mogła więc brzmieć Osiedle Żmigrodzkie .

    Wieś została założona prawdopodobnie w XIV wieku przez osadników ze Starego Żmigrodu.. Pierwsza pisemna wzmianka mówiąca o jej istnieniu pochodzi z 1448 roku. Od założenia należała do parafii w Starym Żmigrodzie, z którym były integralnie i urzędowo związane. W XV i XVI wieku jej teren często pustoszyły bandy beskidników , tak że przez pewien czas mieszkały tu tylko trzy rodziny chłopskie. W XVI wieku była we władaniu Stadnickich z Nowego Żmigrodu. Podczas zaborów wieś często zmieniała właścicieli, ostatnim z nich był Adolf Kłapkowski, który sprzedał ją Żydom , ci z kolei rozparcelowali ją w 1902 roku.


    W czasie II wojny światowej, podczas przymusowych wysiedleń, Niemcy spalili w zamknięty domu 7 letniego chłopca Aleksandra Gondka. Został on pochowany na cmentarzu w Starym Żmigrodzie. W 1944 roku długo utrzymywała się tu linia frontu, w wyniku ostrzału artyleryjskiego wieś została niemal całkowicie zniszczona .
Dziś mieszka tu około 260 osób, jest tu XIX wieczna kaplica murowana .

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024