Powiat jasielski
Sadki

Sadki

   Wieś została założona w XIV wieku przez króla Władysława Łokietka. Była własnością rycerską. Na prawie niemieckim została lokowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1366 roku. Nazwa pochodzi od osadnika Sadka , który na początku mieszkał tu samotnie.


    Początkowo wieś należała do klucza kobylańsko-dukielskiego i była własnością Bogoriów, później do klucza żmigrodzkiego. W 1482 roku była własnością Mikołaja Stadnickiego. W 1570 roku utworzono tu folwark, jego twórcą był Franciszek Kwiliński. Wieś miała wielu właścicieli : Suchywilków, Kwilińskich, Popeckich, Stadnickich, Lewandowskich. Była tu karczma, folwark i zagrody. Pod koniec XIX wieku istniała tu kopalnia ropy naftowej .


    Sadki wraz z przylegającą do nich Grabanią był zawsze uważane za jedną wieś należącą do wójtostwa w Nienaszowie. Zmieniło się to dopiero po II wojnie światowej.


    Obecnie we wsi jest 83 numery domów i mieszka 236 mieszkańców. Nie ma tu szkoły, dzieci uczęszczają do Nowego Żmigrodu. Wieś od wieków przynależy do parafii w Nienaszowie .

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024