Powiat jasielski
Łysa Góra

Łysa Góra

   Wieś położona przy drodze z Dukli do Nowego Żmigrodu. Od południa góruje nad nią wzniesienie Łysa Polana (641) i Polana (651).Nazwa wsi pochodzi od miana wzniesienia obok niej „Łysa Góra" oznacz niezalesioną, pokrytą trawą górę.


   Wieś  prawdopodobnie
istniała już w XIV wieku , najstarszy dokument potwierdzający jej istnienie pochodzi z 1490 roku. Była własnością Bogoriów, Wojszyków i Stadnickich. Należała do parafii w Starym Żmigrodzie. W 1581 roku była własnością Tarnowskich. W roku 1677 została zniszczona w wyniku napadu grup zbójnickich tzw. beskidników. Duże obciążenie ponosiła też wieś w czasie działalności konfederacji barskiej.
Pod koniec XIX wieku mieszkało tu 703 osoby.

    W czasie I wojny światowej miały tu miejsce walki , które do dziś upamiętnia cmentarz żołnierski , w 33 grobach i 1 mogiła zbiorowej spoczywają Niemcy i Rosjanie.
W 1944 roku wieś leżała na linii frontu i została całkowici zniszczona . Ocalało tylko kilka chat, które można zobaczyć do dzisiaj.


    Obecnie mieszka tu około 750 osób. Znajduje się tu rezerwat przyrody „Łysa Góra" na terenie którego są ekosystemy leśne, stanowiące siedliska przyrodnicze dla licznych chronionych roślin, jego powierzchnia to 160, 74 ha.
Na terenie wsi jest szkoła podstawowa, dom ludowy, działa jednostka OSP. W 1991 roku został wybudowany filialny kościół pw. św. Floriana.

www.wirtualnejaslo.pl

Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024