Folusz
Wieś położona wśród gór i lasów nad rzeką Kłopotnicą . Obecnie leży na obrzeżach Magurskiego Parku Narodowego . Dzieli się na trzy przysiółki: Capówka, Środek Folusza i Potaż.
Osada została założona przez Mniszków w XVI wiek u, na surowym korzeniu. Później dzieliła swoje losy z Cieklinem i Kłopotnicą , była więc własnością Mniszków , potem Stadnickich, a pod koniec XIX wieku PP Norbertanek na Zwierzyńcu w Krakowie . Pierwotnie folowano tu sukno. Na rwącym w tym miejscu potoku znajdowały się folusze, czyli młyny . Od tego słowa pochodzi również nazwa wsi.
Mieszkańcy Folusza żyli tu dość ubogo, zajmowali się głównie rolnictwem oraz rzemiosłem chałupniczym. Słynęli z wyrobu żaren, osełek do kos, krzyży, figur kamiennych, posadzek. Zbierali również runo leśne (jagody, grzyby) oraz dostarczali drzewo i szczapy na opał i podpałkę, które przywozili do Jasła.
Folusz należał do parafii grekokatolickiej w Woli Cieklińskiej. Zamieszkiwali go głównie Łemkowie, którzy posiadali odrębną kulturę opartą na wielowiekowej tradycji. W czasie I wojny światowej toczyły się tu walki, po których śladem był nieistniejący już cmentarz żołnierski . W 1943 roku oddział GL Wodziaka „Wyściga" dokonał tu sabotażu na kopalni i w tartaku. Po wojnie miejscowa ludność łemkowska została repatriowana do ZSRR.
Obecnie jest to wieś o dużych możliwościach turystycznych i uzdrowiskowych. Znajdują się tu bogate zasoby wód mineralnych. We wsi jest ośrodek wczasowy, domki letniskowe, Dom Wycieczkowy PTTK , pole biwakowe, wylęgarnia pstrąga, parking, kawiarnie i sklepy. Wzniesiono tu nowy kościół, jest szkoła podstawowa. Można przespacerować się po lesie i obejrzeć malowniczą grupę skał piaskowca magurskiego o nazwie „Diabli Kamień".
www.wirtualnejaslo.pl