Rozstajne
Wieś leży nad potokiem Ryjak, przed jego ujściem do Wisłoki. W niektórych zapisach można się spotkać z nazwą Rostajne .
Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od rozstaju dróg , nad którym jest położona. Osada była założona na prawie wołoskim prawdopodobnie w połowie XVI wieku (przed 1581 rokiem ). Należała do parafii w Grabiu i dóbr Stadnickich. Od chwili powstania, aż do 1772 roku, należała do powiatu bieckiego. Pod koniec XVIII wieku wybudowano tu cerkiew , którą w 1914 roku wraz z całą wsią spalili Węgrzy , mieszkańcy żyli wówczas w ziemiankach , a świątynie odbudowali w 1921 roku. W 1888 roku było tu 389 grekokatolików i 7 Żydów.
Od zakończenia I wojny, aż do 1936 roku msze odprawiał proboszcz unicki z Grabiu. Tylko nieliczni mieszkańcy przeszli na prawosławie. W 1944 roku Niemcy ewakuowali mieszkańców w Gorlickie, a wieś znalazła się na linii frontu . W 1945 roku większość mieszkańców repatriowano do ZSRR, a resztę wywieziono w ramach akcji „Wisła" na ziemie zachodnie.
Obecnie jedynym przejawem obecności człowieka są tutaj retorty, ponieważ prywatna firma wypala tu węgiel drzewny. Jest też kilka zbudowanych na dziko domków letniskowych. Po dawnych mieszkańcach pozostała przydrożna kapliczka zbudowana z kamienia i dwa żelazne krzyże . Na miejscu, gdzie stała cerkiew, pozostała XIX wieczna chrzcielnica oraz greckokatolicki cmentarz .
www.wirtualnejaslo.pl