Artykuły
Wielkanocne spotkanie z tradycją w Klubie Czytających Rodzin
25 marca 2024 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Wielkanocy jest jajko. Tradycyjnie malujemy je w różne wzory i kolory, tworzymy z nich piękne świąteczne dekoracje, aby wprowadzić wiosenny klimat do naszych domów.

21 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, odbyło się spotkanie Klubu Czytających Rodzin. Przedświąteczne spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania wiersza Jana Brzechwy pt. „Jajko” oraz opowiadania Doroty Skwark pt. ”Symbole Wielkiej Nocy”.

Rozmawialiśmy o świątecznych zwyczajach i tradycjach, które przetrwały w naszych domach oraz o obyczajach z różnych rejonów Polski. Uczestnicy dowiedzieli się m. in.: jakie różnice są między kraszankami, oklejankami, czy pisankami ażurowymi, jakie znaczenie mają kolory pisanek, co i dlaczego powinno znaleźć się w koszyczku na święconkę oraz czym jest śmigus, a czym dyngus.

Kolorowymi farbami pomalowali wielkanocne ozdoby z drewna tworząc kolorowe kompozycje, by zdobiły stół wielkanocny i koszyczek ze święconką.

Spotkania Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle odbywają się w ramach programu „Rodzinne czytanie” i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

MBP w Jaśle

Liczba odsłon: 610


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Czy inni radni Rady Powiatu w Jaśle pójdą w ślad Pawła Nowaka ?
25 maja 2024
Paweł Nowak – radny Rady Powiatu w Jaśle, wybrany z Okręgu  nr 4 obejmującego gminę Brzy..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024