Artykuły
Spektakl „Parady”
20 czerwca 2025 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Widowisko, które przeniesie widzów w czasy dworskiej zabawy i głębszej refleksji. To „Parady” w wykonaniu dobrze nam znanych aktorów rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Teksty, których autorem jest Jan Potocki zostały napisane w XVIII wieku na prośbę Izabeli Lubomirskiej. Nie tracą jednak na aktualności, nie tylko bawią, ale skłaniają także do refleksji. Sztukę w reżyserii Radka Stępnia i Michała Świechowskiego będzie można zobaczyć także na scenie Jasielskiego Domu Kultury 27 czerwca br. o godz. 18.00. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w sekretariacie lub on line.

 „Parady” to prawdziwa perełka teatru rokokowego. Napisane w 1792 roku na prośbę Izabeli Lubomirskiej, w czasie gdy Europa drżała wskutek Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi. Tekst początkowo pomyślany jako seria zabawnych scenek dla elit łańcuckiego dworu, ukrył w sobie ostrą satyrę na społeczne konwenanse, literaturę, politykę, ludzkie słabości, ale też i lęki swojej epoki.

„Parady” to zbiór sześciu miniatur scenicznych, w których postacie na wzór najlepszych komedii dell’arte, wcielają się w role pełne błyskotliwej ironii. Te z pozoru trywialne scenki skrywają satyrę na społeczne absurdy i konwenanse. W efekcie każda z „Parad” komentuje inny aspekt społeczeństwa: „Zakochany Gil” – melancholia w świecie, który nie potrafi jej pojąć; „Kasander literatem” – kpina z literackiego światka, w którym znajomości liczą się bardziej niż talent; „Podróż Kasandra do Indii” – obsesja małżeńskiej kontroli i podążanie za modami…, i jeszcze więcej.

Razem z Teatrem Wandy Siemaszkowej zapraszamy na widowisko, w którym historia splata się ze sztuką, a członkowie dworu Izabeli Lubomirskiej wcielają się w role „Parad” napisanych dla rozrywki wysoko urodzonego towarzystwa. To spektakl, który dostarczy widzom, zarówno okazji do śmiechu, jak i powodów do refleksji nad kondycją społeczną – dawniej i dziś.

 Sztuka została dofinansowano ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach projektu pn. Scena Wędrowna.

jdk

 

 

Liczba odsłon: 503


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
W Nienaszowie powstanie nowoczesna droga pieszo-rowerowa
11 lipca 2025
W dniu 11 lipca br., Powiat Jasielski podpisał umowę na realizację inwestycji infrastrukturalnej &..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2025