Artykuły
Jubileusz 25-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaśle
13 czerwca 2024 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Warsztat Terapii Zajęciowej w Jaśle obchodzi jubileusz 25-lecia swojej działalności.  Placówka ta pełni szczególną rolę w życiu mieszkańców powiatu jasielskiego. Stanowi ona realne wsparcie dla osób dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną, jest dla nich i ich rodzin miejscem niezwykle ważnym.

Celem WTZ jest włączanie osób z niepełnosprawnością umysłową do życia społecznego i zawodowego, integracja ze środowiskiem pełnosprawnych, wyzwalanie poczucia własnej wartości, podwyższenie aktywności fizycznej i psychicznej oraz rozwój zainteresowań.

Geneza istnienia Warsztatu Terapii Zajęciowej sięga 4 maja 1999 roku. Pierwotnie funkcjonował on pod kierownictwem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jaśle. Stowarzyszenie to prowadziło wówczas dwie odrębne działalności: WTZ i ZAZ. W skutek kłopotów finansowo – organizacyjnych, w jakie popadło, zostało przejęte przez Zarząd Komisaryczny. Powiat Jasielski, mając świadomość jak istotną dla mieszkańców placówką jest WTZ, podjął kroki mające na celu uratowanie jej przed zamknięciem. Dramatyczną sytuację WTZ potęgowała obawa o możliwości utraty niezbędnego do dalszego funkcjonowania i rehabilitacji podopiecznych wyposażenia. Podczas LV Sesji Rady Powiatu w Jaśle, która odbyła się 5 czerwca 2018 roku, Radni podjęli niezwykle trudną i ryzykowną decyzję o przejęciu Warsztatu Terapii Zajęciowej i dołączeniu go do działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Jaśle. Od 8 czerwca 2018 roku WTZ to jedna z nielicznych w Polsce instytucji, których głównym organem prowadzącym jest powiat. Koszty działalności warsztatu są finansowane ze środków PFRON oraz środków własnych powiatu jasielskiego.

Początkowo Warsztat Terapii Zajęciowej mógł pochwalić się zaledwie czterema pracowniami. Z czasem, dzięki dobrej współpracy pomiędzy Powiatem Jasielskim, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, PFRON oddział Podkarpacki i SOSW w Jaśle, powstały nowe. Obecnie podopieczni WTZ mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania w aż jedenastu, świetnie wyposażonych pracowniach o różnych kierunkach. Ponadto, w ramach programu „Dojechać każdy może”, w ciągu zaledwie roku po przejęciu placówki udało się zakupić nowy, przystosowany do potrzeb i przewozu osób niepełnosprawnych samochód marki Ford Transit Custom. Od roku 2020, dzięki środkom pozyskanym z dofinansowań, środkom PFRON oraz środkom własnym powiatu jasielskiego Warsztat Terapii Zajęciowej jest stale modernizowany i doposażany w niezbędny sprzęt. Działania te mają na celu przede wszystkim stworzenie jak najlepszych warunków dla wychowanków placówki. Dodatkowo, dzięki nieustannym staraniom zwiększyła się również liczba etatów – pozwoliło to między innymi na zatrudnienie psychologa w pełnym wymiarze godzin, co jest niezwykle ważne dla podopiecznych.

Adam Pawluś - Starosta Jasielski, w swoim przemówieniu nawiązał do burzliwej historii placówki. Złożył również gratulacje i podziękowania za całokształt pracy włożony w prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej na ręce dyrekcji oraz pracowników:

- „Z okazji  jubileuszu 25-lecia, w imieniu władz Powiatu Jasielskiego bardzo dziękuję Wam za zaangażowanie, za Waszą pracę, wysiłek i chęci. Zapewniam, że Powiat Jasielski nadal będzie wspierał Was we wszystkich działaniach!” – zaznaczył.

Głos zabrał również Maciej Szymański – Dyrektor PFRON Oddział Podkarpacki, który pogratulował nie tylko obchodów tak doniosłego jubileuszu, ale również decyzji podjętej przed sześcioma laty, dzięki której WTZ nadal istnieje i świetnie się rozwija.

- „Serdecznie gratuluję tych 25 lat, a jeszcze bardziej tych ostatnich sześciu lat! Gratuluję Panu Staroście i Pani Dyrektor za to, że zdecydowaliście się Państwo przejąć ten warsztat. To dzięki Waszemu zaangażowaniu on nadal istnieje i nieustannie się rozwija.” – podkreślił.  

Uczestnicy WTZ nie mogą narzekać na monotonnię i nudę. Każdego dnia, pod okiem terapeutów zdobywają  nowe, cenne umiejętności. Poza zajęciami w specjalnie przystosowanych i doskonale wyposażonych pracowniach, biorą udział w wielu imprezach kulturalnych, rekreacyjnych oraz sportowych.

Uroczystość uświetniły występy przygotowane przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaśle.

 

Liczba odsłon: 650


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Prace renowacyjne przy polichromii w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM w Osobnicy
12 lipca 2024
Rozpoczęły się prace renowacyjne przy polichromii we wnętrzu kościoła parafialnego pw. św. Stan..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024