Artykuły
"Przedwyborcze" poświęcenie figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Jaśle. To Stanisława Leśniak przez 50 lat opiekuje się figurą MBN
15 kwietnia 2024 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Dziś odbyło się  uroczyste "przedwyborcze" zakończenie prac konserwatorskich zabytkowej figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z przełomu XVIII i XIX wieku , stojącej w rejonie skrzyżowania ulicy Metzgera z ulicą Floriańską w Jaśle. Figura  jeszcze do niedawna była w opłakanym stanie. Chociaż remont nie został zakończony, to na tydzień przed wyborami uroczyście poświęcono Figurę w obecności lokalnych polityków.

Od lewej ; posłanka Maria Kurowska oraz Stanisława Leśniak -  opiekunka Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Podczas przemówień wymieniano zasługi wszystkich polityków, lecz zapomiano wspomnieć o osobie, która od 50 lat opiekuje się figurą. To ona co roku dba o otoczenie figury, wyrywa chwasty i pokrzywy,  sadzi, pielęgnuje i podlewa kwiaty, nosząc we wiadrze wodę z pobliskiego bloku.  O niej nikt nie wspomianił - no bo i dlaczego - przecież ona  nie ubiega się o żadne stanowisko. Osobą tą jest Stanisława  Leśniak.

Do renowacji zabytkowej figury zobowiązał się Starosta Jasielski Adam Pawluś i Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca.

W uroczystości wzięła udział senator Alicja Zając, poseł Maria Kurowska, marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Jasielski Adam Pawluś,  wicestarosta Stanisław Pankiewicz, etatowy członek Zarządu Powiatu Jan Muzyka, kandydat na burmistrza Miasta Jasła Wojciech Zając,  dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Katarzyna Kaszowicz oraz kandydatka na burmistrza Miasta Kołaczyce Magdalena Stasiowska. 

Magdalena Stasiowska - kandydatka na burmistrza Kołaczyc. Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanej stojąca na działce ewid. Nr 2442 położonej w Jaśle, obręb nr 08 – Centrum, w pasie drogowym drogi krajowej DK 28, została odnowiona w ramach zadania pn. „Wykonanie prac konserwatorskich zabytkowej figury Matki Bożej Niepokalanej ujętej w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Jasła usytuowanej na działce ewid. Nr 2442 położonej w Jaśle, obręb nr 08 – Centrum, w pasie drogowym drogi krajowej DK 28, stanowiącej własność Skarbu Państwa, w trwałym zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad”.

Figura Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle- 2019 rok

Starosta Jasielski jako organ reprezentuący Skarb Państwa zdecydował o przeznaczeniu 10 000 złotych na odnowę postumentu zabytkowej Figury Matki Bożej położonej przy ul. Piłsudskiego w Jaśle.

36 tys. złotych pochodzi od firmy Exalo Drilling S.A.oraz od Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Przed laty kapliczka stała na prywatnej działce. Kiedy jednak wybudowano nową ulicę Piłsudskiego w Jaśle, Figura Matki Boskiej znalazła się w obrębie pasa drogowego, którym dziś administruje  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Figura Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle - 2019 rok

Figura kamienno-betonowa Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej, przy ulicy Metzgera w Jaśle została wzniesiona najprawdopodobniej w 1906 roku. Autor nieznany, nie ma żadnych dokumentów dotyczących fundatora obiektu.

Figura Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Figura przedstawia Matkę Boską Niepokalanie Poczętą naturalnej wielkości. Stoi na globie, a głowę jej wieńczy nimb z gwiazd umieszczonych na metalowym pręcie. Podstawa to kolumna w stylu jońskim wspartą na okrągłym walcy, której bazę stanowi pojedynczy torus i trochilus. Trzon jej zdobią kenelury, a głowica posiada charakterystyczne woluty i abakus. Do abakusa przymocowane są cztery metalowe słupki na których wspiera się metalowy daszek. Pomnik nie posiada oddzielnej tablicy inskrypcyjnej. Stanowi jeden z nielicznych obiektów jaki zachował się w Jaśle po jego zniszczeniu w 1944 roku.

Pomnik znajduje się w środowisku zanieczyszczonym przez gazy, pyły i różnego rodzaju mikroorganizmy w zależności od intensywności zanieczyszczeń czas życia kamiennych obiektów gwałtownie się skraca. Pomnik pokryty był kilkoma warstwami przemalowań najprawdopodobniej o spoiwie olejnym. Gruba warstwa farby zniekształcała estetyczny odbiór figury, warstwa farby łuszczyły  się i odpadały. Użycie farby o spoiwie olejnym  miało niekorzystny wpływ na procesy zachodzące w kamieniu. Dodatkowym czynnikiem destrukcyjnym było umieszczenie obiektu w pasie drogowym i jego narażenie na drgania związane z transportem.

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Adam Pawluś - Starosta Jasielski. Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Wojciech Zając - kandydat na burmistrza Miasta Jasła. Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Maria Kurowska - posłanka na Sejm RP. Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Katarzyna Kaszowicz - dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle. Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Poświęcenie Figury Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Jaśle

Red.

 

 

 

Liczba odsłon: 2290


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Jaślanka  |  środa, 17 kwietnia 2024 15:16
Wstyd, żeby wykorzystywać w kampanii i w polityce wiarę i religię.
#2  ~jaślanin  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 19:05
Ja pitolę - Remont Figurki nie ukończony ale poświęcenie tuż przed wyborami dla kandydata Zająca jest. Katastrofa. Matka Boska może za to ukarać !!!.
#3  ~do karolina z rynku  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 11:34
No faktycznie nazywanie ludzi zwierzętami to w pełni katolicka postawa. No chyba że masz na myśli nazwisko kandydata który się modli to tak zwierzątko. Ale ten drugi?
#4  ~treking  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 10:10
Komentarz nie dotyczy artykułu
#5  ~tykil  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 10:05
wójtowi z Brzyska podziękowali ludzie i tyle w tym temacie a Wojtek to katolik dlaczego wy obrażacie moje uczucia religijne
#6  ~Karolina z rynku  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 09:44
nie zbiera na wymioty jak jaślanie głosują na zwierzęta jeden wart drugiego ale ten chociaż się modli a tamten w metalowym zespole z panem P.hevimetal i czarownice szok i on jastrząb będzie rządził jasłem wstyd
#7  ~xx  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 08:47
Zobaczcie na minę i oczy Stasiowskiej same mowia ale zrobię w h.... wyborcow
#8  ~ktoś  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 08:32
Komentarz nie na temat
#9  ~żalosne  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 08:23
Ludzie tylko tak szczerze. Nie zbiera Was na wymioty jak patrzycie na takie rzeczy. Te gemby oklepane, zmęczone już tym cyrkiem który same robią, zamęczone życiem ale jednocześnie dalej nagrzane na łatwą kasę którą doj już ładnych parę lat z różnych instytucji. W życiu nie skalane żadną pracą. Po prostu rzygać się chce. Od lat te same gęby, Już nawet dzieci tych pożal się Boże polityków wyglądają jak styrani fizyczną pracą robole. Ile trzeba mieć w sobie braku krytycyzmu żeby takie szopki odstawiać średnio raz w tygodniu. Ile trzeba nie mieć wstydu żeby otwierać nie zakończone inwestycje, kropić nie zakończone figurki. Żałosna jasielska eita która tym wydarzeniem chciała pokazać swoje wsparcie dla przegranego syna swojej matki który po tym wydarzeniu obniży swój wynik z 18% do 10%. GRATULACJE
#10  ~de  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 06:44
Zapowiedziano już następne poświęcenie Figury w maju przed wyborami do parlamentu europejskiego. Jaja jak berety !!!! Do roboty przy niej nie ma nikogo, do poświęcenia tak
#11  ~czytelnik  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 00:18
Niestety wszyscy mają wypisane na twarzy jedynie karierowiczostwo. Ciepła posadka, dobrze płatna i lans dla seniorów.
#12  ~kom  |  wtorek, 16 kwietnia 2024 00:35
Choć raz ten portal jest obiektywny i właściwie podsumował to przedwyborcze widowisko.
A co do daszku to zapewne będzie zamontowany, ale już po wyborach, bo nie zdążono.
#13  ~QQ  |  poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:26
Daszek w związku z tym, że nie był oryginałem /dostawiony był współcześnie/ decyzją konserwatora zabytków został usunięty. Jednak nie uległ zniszczeniu jest zabezpieczony i przechowywany jako element kapliczki.
#14  ~zlkdfmlk  |  poniedziałek, 15 kwietnia 2024 20:22
Prosto i na temat. Ładnie Pan obnażył hipokryzję lokalnych politykierów.
#15  ~gdzie jest  |  poniedziałek, 15 kwietnia 2024 20:17
Zobaczcie zdjęcia przed i po renowacjiu - gdzie jest daszek, który był nad Figurą !!!!!!!! Obecnie go nie ma !!!!!!!!!!!!!!!!!!
#16  ~rebi  |  poniedziałek, 15 kwietnia 2024 19:47
A Kurowska podziękowała Najświętszej Panience, że udało się jej wywalić wójta z Brzysk.
#17  ~Patologia jasielska  |  poniedziałek, 15 kwietnia 2024 19:11
Ale się lansują przed wyborami masakra jakaś
Ludzie ogarnięcie się.Obaczymy co zrobią po drugiej turze
#18  ~tak  |  poniedziałek, 15 kwietnia 2024 19:01
Kiedy polityka wyjdzie z kościołów. Albo Maryja, albo wybory!!!!!!!!!!!!!
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Zenon Gondek złożył ślubowanie
20 maja 2024
Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej Jasła,  ślubowanie złożył Zenon Gondek, który ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024