Artykuły
Bogate inwestycje i takie same plany lotniska w Jasionce
05 kwietnia 2024 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

Ponad 80 milionów złotych wydał w ostatnich trzech latach na inwestycje Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko w najbliższych latach ma równie ambitne plany inwestycyjne. – W takie miejsca lekką ręką się inwestuje, bo wie się, że te środki, które z budżetu województwa będą skierowane, nie zostaną zmarnowane, a będą mnożyły efekty i dodawały, nie tylko lotnisku, ale całej gospodarce Podkarpacia nowych impulsów i stymulacji – mówił podczas konferencji prasowej Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Fot: Łukasz Ożóg

Przypomniał, że samorząd województwa jest większościowym udziałowcem w spółce lotniskowej, wspominał również o zabiegach, jakie podejmował w Komisji Europejskiej, kiedy regionalne porty borykały się z problemami podczas pandemii covid-19. Podkreślił, że samorząd realizuje także wiele innych inwestycji wokół lotniska, jak chociażby drogowych, czy kolejowych, jak połączenie w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Władysław Ortyl chwalił zarząd portu i pracowników lotniska za codzienne starania. Prezes lotniska Adam Hamryszczak, przedstawiając realizację planu inwestycyjnego 2021-2023 powiedział: – Zrealizowaliśmy piętnaście kluczowych dla lotniska inwestycji o łącznej wartości 55,7 mln zł. Projekt był współfinansowany przez Polskie Porty Lotnicze, który przekazał na jego realizację 38,6 mln zł, zaś Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka wyasygnował ze środków własnych kwotę 17 mln zł.

Zaplanowane inwestycje zostały zrealizowane w pełnym zakładanym zakresie, planowanym terminie i przy zachowaniu dyscypliny budżetowej.

W ramach planu zrealizowano inwestycje w trzech grupach – bezpieczeństwo (28,9 mln zł), ochrona środowiska (24,8 mln) i cyfryzacja (1,8 mln). Największe kwoty przeznaczone zostały na zakupy pojazdów i maszyn na potrzeby portu, rozbudowę stacji paliw lotniczych oraz budowę stacji magazynowania oraz tankowania pojazdów, zakup maszyn do utrzymania nawierzchni drogowych i lotniskowych, modernizację systemu retencji wody przez budowę grawitacyjnego kolektora kanalizacji deszczowej, modyfikację systemu BHS, zakup tomografu oraz systemu sterowania taśmociągami, wymianę oświetlenia na LED-owe na drodze startowej, drogach kołowania, płytach postojowych, w terminalu oraz budynku administracji oraz zakup cystern lotniskowych.

– Port zrealizował także kilka znaczących inwestycji, w całości finansowanych ze środków własnych. Łączna kwota dodatkowych zadań wyniosła ponad 25 mln, co oznacza, że w ostatnich trzech latach spółka zrealizowała inwestycje na łączną kwotę ponad 80 mln zł – dodawał Adam Hamryszczak, który wśród najważniejszych inwestycji własnych wymienił budowę parkingu długoterminowego na 458 miejsc, zakup pojazdów i sprzętów do obsługi handlingowej oraz budowę drogi południowej wraz z infrastrukturą. O planach inwestycyjnych lotniska mówili zaś wiceprezesi. – Spółka przygotowała nowy biznesplan, który w swojej długoterminowej perspektywie zakłada dynamiczny rozwój w obszarze ruchu pasażerskiego oraz towarowego. Do jego realizacji niezbędna jest odważna i odpowiedzialna polityka inwestycyjna. Na lata 2024-2025 spółka zaplanowała szereg zadań, które pozwolą na zmodernizowanie istniejących obiektów do światowych standardów w zakresie infrastruktury, technologii, czy bezpieczeństwa – wskazała wiceprezes Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zapowiedziała, że będą to inwestycje widoczne dla pasażerów, które unowocześnią całą ścieżkę ruchu pasażerskiego na lotnisku, a jednocześnie usprawnią obieg ruchu towarowego

– Aktywnie poszukujemy możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, przygotowując dokumentację projektową jesteśmy gotowi do skutecznego aplikowania.. Pierwszym, do którego Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka przystąpił jako jeden z nielicznych portów regionalnych w Polsce był, ogłoszony w tym roku, nabór do programu FEnIKS – poinformowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak. W ramach tego naboru lotnisko w Jasionce złożyło trzy projekty na łączną kwotę ponad 50 mln zł, z czego wnioskowane dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to nieco ponad 31 mln zł. Realizacja przedmiotowych projektów pozwoli na poprawę ochrony i bezpieczeństwa w obszarze obsługi ruchu pasażerskiego, zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego Portu Lotniczego i mieszkańców Jasionki, poprawę bezpieczeństwa w zakresie ruchu towarowego, osobowego, służb ratowniczych i operacyjnych.

– Dynamiczny rozwój Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka w zakresie obsługi ruchu pasażerskiego oraz towarowego powoduje, że niezbędne są inwestycje zarówno w obszarach infrastruktury terminalowej, ale także cargo i zadań związanych z bezpieczeństwem i cyberbezpieczeństwem. Wiele z tych inwestycji będzie funkcjonowało w tle, ale niektóre z nich będą widoczne dla wszystkich korzystających z naszego lotniska – dodawał Bartosz Górski.

– Spółka w najbliższych dwóch latach planuje sfinalizować nie tylko duże inwestycje, ale także dziesiątki mniejszych i większych zakupów, których realizacja wymaga odpowiedniego planowania oraz konsekwentnego i odpowiedzialnego zespołu specjalistów, zarówno w obszarze zarządzania, inżynierii oraz komercji – kontynuował wiceprezes Bartosz Górski. Lotnisko, wspólnie z firmą Baltona, planuje jeszcze w sezonie letnim zakończyć modernizację strefy komercyjnej i budowę sklepu wolnocłowego w formule walk-through. Wraz z planowaną przebudową Punktu Kontroli Bezpieczeństwa oraz już przeprowadzonymi pracami modernizacyjnymi w przyszłym roku ścieżka obsługi pasażera będzie nowoczesna, sprawna, bezpieczna i komfortowa.

Podczas konferencji potwierdzono także finalizację zakupu terminala cargo (WAIMEA), który pozwoli w przyszłości na obsługą frachtów komercyjnego cargo. Terminal planujemy wyposażyć w niezbędny i nowoczesny sprzęt do kontroli bezpieczeństwa o wartości blisko 2,5 mln zł. W ubiegłym roku lotnisko zakończyło budowę parkingu długoterminowego P3 z elektronicznym systemem rezerwacyjnym, a w tym roku chce konsekwentnie zamknąć całość tej infrastruktury, poprzez utwardzenie i modernizację parkingu P2, co pozwoli na znaczną poprawę dostępności parkingowej dla pasażerów oraz partnerów komercyjnych.– Wspomniane inwestycje mają za zadanie przygotować Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka do skutecznej realizacji niezbędnych, ale kosztochłonnych inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury, zarówno dotyczącej pasa startowego, dróg kołowania, terminali cargo, czy terminala pasażerskiego. Te inwestycje planowane są na lata 2026-2030 – zapewnił prezes Adam Hamryszczak.

– Na zakończenie warto dodać, że realizacja tych projektów jest efektem zaangażowanej i profesjonalnej pracy naszych specjalistów z działów inwestycyjnych, operacyjnych, finansowych oraz komercyjnych. Nie poprzestajemy na tym, co do tej pory osiągnęliśmy i mamy świadomość, że tylko odważne decyzje strategiczne pozwolą na realizację obecnych i przyszłych wyzwań w zakresie rozwoju ruchu pasażerskiego i towarowego – zakończył prezes.

Waldemar Mazgaj

Liczba odsłon: 706


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Ile zarabiają sołtysi w gminie Dębowiec - Wybory sołtysów 16 czerwca 2024 roku
29 maja 2024
16 czerwca 2024 roku odbędą się wybory sołtysów wsi w Gminie Dębowiec. Poniżej przedstawiamy ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024