Artykuły
Prawie 695 tys. emerytów i rencistów ma już elektroniczną legitymację
03 kwietnia 2024 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

W całym kraju z elektronicznych legitymacji emeryta-rencisty korzysta już niespełna 695 tys. osób. Dokument w tej formie Zakład wydaje od początku ubiegłego roku. W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. elektroniczną formę legitymacji pobrało aż 83,5 tys. osób.

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać na pole "Legitymacja emeryta-rencisty".

- mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety – wyjaśnia Wojciech Dyląg - regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać legitymację wydawaną w dotychczasowej postaci, czyli „plastikowej karty”, nadal mogą skorzystać z takiej opcji. Wystarczy, że wypełnią i złożą przygotowany przez ZUS wniosek o symbolu ZUS ERL. Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Więcej informacji o mLegitymacji można znaleźć na www.zus.pl oraz na www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/w-aplikacji .

                            Wojciech Dyląg

regionalny rzecznik prasowy

w województwie podkarpackim

Liczba odsłon: 498


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Ile zarabiają sołtysi w gminie Dębowiec - Wybory sołtysów 16 czerwca 2024 roku
29 maja 2024
16 czerwca 2024 roku odbędą się wybory sołtysów wsi w Gminie Dębowiec. Poniżej przedstawiamy ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024