Artykuły
O groźnym tlenie w niegroźny sposób.. – czyli DUT w Jaśle wystartował!
19 marca 2024 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Czy można spalić pączka? Czym różni się spalanie od utleniania? I co ma wspólnego utlenianie z liczbą kalorii w słodyczach? Na te i wiele innych ciekawych pytań w ubiegłą sobotę odpowiadali studenci Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle na pierwszym wykładzie rozpoczynającym semestr letni 2024.

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami dla głodnych wiedzy, małych studentów, w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego, gdzie 160 dzieci w wieku 7-12 lat rozpoczęło cykl zajęć uczestnicząc w pierwszym wykładzie pełnym chemicznych doświadczeń i niecodziennych eksperymentów.Podczas pierwszego wykładu dr Paweł Jedynak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opowiedział historię o „groźnym tlenie” pokazując co może się wydarzyć kiedy z pozoru ten niegroźny pierwiastek wejdzie w reakcje z różnego rodzaju substancjami. Studenci rozmawiali też o utlenianiu komórkowym i szkodliwości wolnych rodników, a także mogli przekonać się czy ubrania w których przyszli są całkowicie czyste…

 Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Osoby zapisane na warsztaty  dodatkowo otrzymają kolejną odsłonę „Zestawu Naukowca”, dzięki któremu dziecko samodzielnie będzie mogło wykonać kilka nowych doświadczeń w domu.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Dębicy i Zarszynie. W ubiegłą sobotę pierwszy wykład zapoczątkował także semestr letni DUT w Dębicy oraz Ustrzykach Dolnych gdzie tamtejsi mali studenci po otrzymaniu indeksów również rozpoczęli naukową przygodę. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.

W semestrze zimowym DUT w Jaśle, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady oraz 2 warsztaty (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach). Wszystkie wykłady odbywają się w Generatorze Nauki natomiast warsztaty prowadzone będą Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle. W wykładach uczestniczy łącznie 160 osób, natomiast warsztaty przeznaczone są dla 120 osób.

Przedsięwzięcie i realizację wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło, Nowy Styl, JAFAR, Chemfor oraz Partnerzy Główni: Gmina Skołyszyn, Gmina Tarnowiec, ERKO, HABYS, KS, PRDM, Zakład Instalacyjny Dawid Krzyżak.

Łukasz Szuba

Liczba odsłon: 702


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Zenon Gondek złożył ślubowanie
20 maja 2024
Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej Jasła,  ślubowanie złożył Zenon Gondek, który ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024