W miniony piątek, w Jasielskim Domu Kultury odbyła się podkarpacka premiera filmu „Jasło 44”, która zainaugurowała obchody 80 rocznicy zburzenia Jasła. Film w reżyserii jaślanina Jakuba Kowalczyka wyprodukowany został przez Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Agencję Filmową i Reklamową Trznadel Media. Koproducentem dokumentu jest Podkarpacka Komisja Filmowa.
- Chcieliśmy dotrzeć z tą historią do szerokiej publiczności. Film utrzymany jest w formie śledztwa, w którym odkrywane są poszczególne wątki historii sprzed 80 lat. Nowoczesna, dynamiczna forma tego dokumentu może się podobać widzom – mówi Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, producent filmu.
Wrażenia widzów po premierze
Podczas obu pokazów premierowych sala widowiskowa Jasielskiego Domu Kultury wypełniona była niemal do ostatniego miejsca. Po seansie, widzowie byli pod wrażeniem filmu.
- To jest historia o moim rodzinnym mieście. Dokument zrealizowany został bardzo dobrze, jest wciągający, dynamiczny, świetne udźwiękowienie, nie mam zastrzeżeń – powiedział Tomek. Z kolei Patrycja dodała: - Nie interesuję się zbytnio historią, ale ten film mnie zaciekawił. Myślę, że powinni go oglądnąć uczniowie jasielskich szkół.
Prace nad dokumentem trwały rok
Prace nad filmem rozpoczęto w marcu ubiegłego roku. Scenariusz filmu oparty został na dokumentach i aktach spraw z archiwów polskich i zagranicznych. Do filmu twórcy zaangażowali ekspertów oraz przeprowadzili wywiady ze świadkami tamtych wydarzeń.
- Dla nas ważne w tym dokumencie były rozmowy ze świadkami, którzy otwierali się przed kamerą i wracali do trudnych czasów swojej młodości. Nie oszczędzaliśmy naszych ekspertów, analizując motywy i dopytując okoliczności zbrodni, a także próbując zrozumieć motywację głównego oskarżonego, czyli Waltera Gentza, dlaczego wydał wyrok na Jasło – opowiada Jakub Kowalczyk.
Plenery do filmu w Jaśle i Pilźnie
Zdjęcia do filmu realizowano w sierpniu 2023 roku. Plenery do filmu znaleziono w Jaśle i Pilźnie. Zdjęcia fabularyzowane powstały z udziałem aktorów, grupy rekonstrukcyjnej oraz statystów.
- Przyjęliśmy, że sceny fabularne nawiązywać będą swoją stylistyką i sposobem kadrowania do filmów kręconych w czasie okupacji przez Niemców, często w amatorski sposób. Inspiracją były też fotografie niemieckie z Jasła z czasów wojny, pokazujące żołnierzy i oficerów podczas oficjalnych spotkań i w czasie wolnym – opowiada Piotr Trznadel, operator filmowy.
Do filmu wykorzystano ponad 200 fotografii, głównie jasielskich, które zostały opracowane cyfrowo i poddane koloryzacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W efekcie uzyskano wyjątkowe kadry, które cieszą oko widza i pozwalają jeszcze bardziej poczuć klimat tamtych lat.
Film do obejrzenia w jasielskim muzeum i na YouTube
Film „Jasło 44” można oglądać w Muzeum Regionalnym w Jaśle, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc osobiście lub pod numerem telefonu 13 44 623 59.
- Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie filmem, można go zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Jaśle, a tych z Państwa, którzy czekają na emisję w internecie, informujemy, że 15 kwietnia na YouTube Muzeum Regionalnego w Jaśle odbędzie się premiera internetowa filmu – informuje Jakub Kowalczyk.
Film „Jasło 44” otrzymał dofinansowanie: Podkarpackiej Komisji Filmowej ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego, Miasta Jasła, Gminy Kołaczyce, Gminy Brzyska, Gminy Tarnowiec, Gminy Dębowiec, Gminy Osiek Jasielski, Gminy Skołyszyn, firm zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców, Gamart SA, Jafar SA, Solgam, KS, PGZK Jasiel, MPGK Jasło, Dagmara, PRDM, Ubezpieczenia i Finanse Bożena Ankier, U Schabińskiej, Ligra Grzegorz Schabiński.
KTM
Liczba odsłon: 1534