Artykuły
Wirtualna strzelnica w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle oficjalnie otwarta!
08 marca 2024 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle uroczyście otwarto, kolejną w powiecie, wirtualną strzelnicę zrealizowaną w ramach Konkursu Ofert Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w Powiecie 2023”.

Adam Pawluś – Starosta Jasielski powitał przybyłych gości. W swoim przemówieniu  zwrócił się przede wszystkim do uczniów z prośbą o to, by nie traktowali broni jako zabawki, by używali jej rozważnie i nigdy nie atakowali swoich rodaków.

„ Broń to jest takie narzędzie, które może przynieść odwrotne do zamierzonych, skutki, więc trzeba o tym pamiętać. Trzeba bronić swoich rodzin, bronić swojej ojczyzny. Nie można jednak pozwolić, by ktoś nas poróżnił, byśmy się między sobą atakowali!” – zaznaczył Gospodarz Powiatu Jasielskiego.

Część oficjalną zakończyło uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie strzelnicy. Następnie,  zgromadzeni gości mogli spróbować swoich sił w strzelectwie i zapoznać się z oferowanymi, przez zainstalowany system, możliwościami treningowymi.

Otwarcie wirtualnej strzelnicy uświetnił montaż literacko – artystyczny poświęcony postaci Generała Andersa,  przygotowany przez nauczycieli i uczniów I liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Wirtualna strzelnica powstała w ramach programu „ Strzelnica w Powiecie 2023”, którego celem jest umożliwienie prowadzenia zorganizowanego szkolenia strzeleckiego w szczególności wśród młodzieży. Ponadto, inwestycja ta znacząco wpłynie na zwiększenie dostępu do szkoleń strzeleckich oraz na podniesienie atrakcyjności sportów strzeleckich.

Strzelnica zlokalizowana została w jednej z sal budynku szkolnego, która uprzednio została odpowiednio przystosowana. Zainstalowany system „ Legion” jest kompletnym, multimedialnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno-treningowym,  opracowanym na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. Przeznaczony jest do nauki i doskonalenia umiejętności w zakresie:

  • bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym manualnej jej obsługi;
  • celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów  o „małych” powiększeniach;
  • ćwiczeń w obserwacji - wykryciu, rozpoznaniu i identyfikacji celów;
  • prowadzenia celnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, ukazujących się, przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności;
  • wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.

Strzelnica posiada cztery stanowiska strzeleckie umożliwiające jednoczesne prowadzenie szkolenia z karabinku lub broni krótkiej ( laserowych symulatorów broni).

Zadaniem obiektu jest przygotowanie uczniów na realizację założeń podstawy programowej z przedmiotów, w których zakres nauczania obejmuje treści związane z obronnością i umiejętnościami posługiwania się bronią.

Wykonawcą robót budowlanych była firma MAT Konstrukcje Michał Gorczyca, ul. Skłodowskiej 17A, 38-200 Jasło.  Dostawcą systemu szkolno-treningowego „Legion” było Stowarzyszenie Patriotyczno-Militarne „DWS”, ul. Dziewięciu z Wujka 2/6, 40-596 Katowice.  Łączny koszt realizacji zadania inwestycyjnego to 180 451 zł., przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „Strzelnica w powiecie 2023” w wysokości 144 361 zł., co stanowi 80% wartości zadania.

W wydarzeniu wzięli udział: Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Iwona Trwaińska – przedstawiciel Senator RP Alicji Zając, Mateusz Lechwar – Radny Rady Powiatu w Jaśle, reprezentujący Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcę, bryg. Jan Szeląg – p.o. Komendant Powiatowy PSP w Jaśle, mł. Inspektor Krzysztof Łopuszański – Komendant Powiatowy Policji w Jaśle, ppłk Andrzej Nykiel – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle, Katarzyna Kaszowicz – Dyrektor PZD Jasło, Ewa Dubiel – Naczelnik Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Jaśle, Andrzej Papciak – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Jaśle, ks. kat. Łukasz Ślusarczyk – Parafia Św. Stanisława w Jaśle, Michał Gorczyca – firma MAT Konstrukcje, Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych Powiatu Jasielskiego.

SP

 

Liczba odsłon: 1069


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Zenon Gondek złożył ślubowanie
20 maja 2024
Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej Jasła,  ślubowanie złożył Zenon Gondek, który ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024