Artykuły
Spacerkiem po Jaśle
19 lipca 2023 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „W zaułkach starego i nowego Jasła”, która zabiera nas na spacer po mieście, tym starym sprzed II wojny światowej i tym dzisiejszym. 

 

Jasło położone u zbiegu trzech rzek: Wisłoki, Jasiołki i Ropy może poszczycić się wielowiekową historią. Lata rozkwitu przeplatały się z okresami zastoju, a czasami wręcz upadku, spowodowanego m.in. pożarami, które pustoszyły miasto. Dynamiczny rozwój i rozbudowa miasta nastąpiły dopiero w drugiej połowie XIX w. dzięki rozwojowi przemysłu naftowego i budowie linii kolejowej. Powstały wówczas nowe budynki i gmachy użyteczności publicznej, często projektowane przez znanych polskich architektów, zwracając uwagę swoją oryginalną architekturą – CK Gimnazjum, Sąd Okręgowy, Synagoga, Urząd Pocztowo-Telegraficzny.

Oglądając fotografie miejsc, które dobrze znamy i mijamy na co dzień, nie tylko możemy przenieść się na krótką chwilę w przeszłość, zobaczyć miasto oczami ówczesnych mieszkańców, ale także dostrzec piękno zachowanych jeszcze budynków współczesnego Jasła. I chociaż niewiele pozostało w nim architektonicznych perełek, miasto łączy w sobie ducha tradycji i współczesności.

Szczególne podziękowania składamy panu Jerzemu Rucińskiemu za udostępnienie fotografii zamieszczonych na wystawie.

Wystawę można oglądać od 17 lipca do 20 września 2023 r. w holu MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, w godzinach otwarcia Biblioteki.

Zapraszamy!

MBP w Jaśle 

Liczba odsłon: 750


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Niebezpieczne wyprzedzanie - w oku kamery policyjnego drona
21 czerwca 2024
Jasielscy funkcjonariusze przeprowadzili działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrzn..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024