Artykuły
Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle serdecznie zaprasza
08 lutego 2023 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle serdecznie zaprasza na wyjątkowe warsztaty: „Ornamentacja i negocjacja w korsykańskim śpiewie polifonicznym”, które odbędą się 11 marca 2023 r. (sobota) w godz. 15.00 – 18.00.

Warsztaty te będą poświęcone tradycyjnemu śpiewowi polifonicznemu z Korsyki, który Clélia Colonna bada i wykonuje od 2006 roku, a od 2019 roku dzieli się swoim doświadczeniem z Gretą Wardęgą.

Głównym przedmiotem zainteresowania będą ornamentacja i rodzaj polifonicznej negocjacji występujące pomiędzy 3 głosami zaangażowanymi we wspólny śpiew.  W przeciwieństwie do chóru, polifoniczny śpiew korsykański podporządkowuje się zasadom własnej inicjatywy i odpowiedzialności. Nie ma dyrygenta, nie ma hierarchii. Budowa pieśni jest organiczna i kolektywna. Każdy głos ma określoną rolę. Jeden głos nie może istnieć bez pozostałych, a pozostałe są niczym bez tego jednego głosu. Istnieje interaktywność, nieustanna negocjacja pomiędzy jednostką a kolektywem.

Warsztaty rozpoczną się rozgrzewką głosu i ciała i  wprowadzeniem w technikę korsykańskiego śpiewu tradycyjnego. Następnie będziemy uczyć się kilku przykładów tradycyjnych pieśni korsykańskich. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie, zalecamy ubrać się w wygodne ubrania i zabrać ze sobą butelkę wody.

Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim z tłumaczeniem na polski.

Prowadzący:

Greta Wardęga

Urodzona w Krakowie, zbiera w swoich podróżach ogromny repertuar rytmiczny i śpiewany, od rodzinnej Polski po różne regiony Bałkanów, w większości oparty na taktach nieparzystych lub nieregularnych, charakterystycznych dla regionów, które przemierzała.

Debiutuje  z powstałym w Krakowie trio "Porembisko", prezentującym śpiew tradycyjny z krajów słowiańskich takich jak Polska, Rosja, Ukraina, Bułgaria i Serbia. Jest wokalistką w "As Três Irmãs", trio wykonującym polifoniczne utwóry z różnych krajów świata oraz wokalistką i perkusistką pochodzącego z Porto zespołu Balklavalhau. Jest również twórcą projektu DJ Balskandal, którego celem jest promowanie muzyki i kultury Bałkanów wśród lokalnej społeczności Porto.

Od 2021 roku razem z Clelią Colonną prowadzi regularne warsztaty śpiewu tradycyjnego i świadomości głosu w Porto i Lizbonie.

Clélia Colonna

Clélia Colonna jest wokalistką i pedagogiem urodzoną w Paryżu, a mieszkającą w Porto. 

Studiowała sztuki użytkowe, a od 2005 roku intensywnie bada różne formy ekspresji wokalnej , ze szczególnym uwzględnieniem śpiewu polifonicznego oraz roli harmonii i wibracji.  Jest twórcą  kolektywu cowbirds i  częścią zespołu COBRACORAL z siedzibą w Porto.

Cena udziału w warsztatach: 60,00 zł

Zapisy – tel. 13 446 59 25, do dnia 3 marca 2023. Liczba miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

MDK w Jaśle

Liczba odsłon: 914


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Obwieszczenie w sprawie wygaśnięcia decyzji o rejestracji pojazdów
20 kwietnia 2024
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Jaśle zaprasza do zapoznania się z info..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024