Artykuły
Pomóż chronić lasy
19 stycznia 2023 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Od wielu lat walczymy o lasy zarówno na poziomie lokalnym, interweniując, gdy zagrożone wycinką są cenne starodrzewy, jak i na poziomie systemowym, żeby dla lepszej ochrony lasów zmieniać prawo.Jak możesz nam pomóc? W tym roku przy rozliczaniu rocznego podatku poraz pierwszy jest możliwość przekazania 1,5% na organizacje pożytku publicznego. Chciałbym Cię zachęcić do wpisania w odpowiednie pole numeru KRS Pracowni 0000 120 960 i w ten sposób przyczynić się do jeszcze skuteczniejszych działań w obronie lasów.Pod poniższym przyciskiem znajdziesz łatwe i bezpieczne sposoby, żeby przekazać swój 1,5% na działania naszej organizacji. Możesz wybrać rozliczenie on-line albo pobrać program do rozliczeń.

Od połowy lat 90. stajemy w obronie Puszczy Białowieskiej. Dzięki naszym staraniom teren parku narodowego został dwukrotnie powiększony, a jego otulina wyłączona z polowań. W 2017 r. byliśmy na miejscu, by zatrzymać ciężki sprzęt dewastujący najcenniejszy las europejski. Interweniowaliśmy także w tej sprawie w polskich sądach i w Komisji Europejskiej. Dzięki temu od 2018 Puszcza jest bezpieczna. Oczywiście leśnicy próbują na różne sposoby wrócić do cięć, dlatego jesteśmy czujni i reagujemy natychmiast, np. alarmując komitet UNESCO o planach Lasów Państwowych dotyczących korekty stref obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO, które umożliwiłyby leśnikom wycinkę drzewostanów ponadstuletnich i siedlisk cennych gatunków. Nie ma na to naszej zgody! 

Nie mniej ważne są dla nas lasy podmiejskie. W ostatnim roku walczyliśmy wraz z mieszkańcami Bielska-Białej o las na Sarnim Stoku, który miał zostać wycięty i zamieniony na wielkie apartamentowce i parkingi. Dzięki naszym staraniom, kilka dni temu decyzja środowiskowa, która jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę, została unieważniona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.Doniesienia o wycinkach przyrodniczo cennych lasów płyną z całej Polski. Niestety jako społeczeństwo jesteśmy bezsilni – ustawa napisana przez leśników i dla leśników pozbawia nas prawa głosu i dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Dlatego dążymy  do zmiany prawa w Polsce tak, aby społeczeństwo miało realny wpływ na decyzje o lasach.  

Jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce podjęliśmy temat spalania biomasy, wydaliśmy raport oraz zainteresowaliśmy nim polityków i opinię publiczną. Prowadzimy także zaawansowane działania rzecznicze w Parlamencie Europejskim, by zatrzymać bardzo szkodliwe spalanie lasów w elektrowniach. Pewne sukcesy w tym temacie odnieśliśmy w minionym roku, ale uważamy, że to nie wystarczy, więc nie ustajemy w dalszych staraniach o systemowe zmiany.Pomożesz nam chronić jeszcze lepiej lasy i przekażesz nam w tym roku swój 1,5%?

Bądź z nami po dzikiej stronie!Pozdrawiam serdecznie

Radek Ślusarczyk

Liczba odsłon: 938


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Obwieszczenie w sprawie wygaśnięcia decyzji o rejestracji pojazdów
20 kwietnia 2024
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Jaśle zaprasza do zapoznania się z info..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024