piątek, 25 czerwca 2021, imieniny: Albrecht, Łucja
Artykuły
Dzień flagi w Jaśle i powiecie jasielskim
02 maja 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

12 lutego 2004 roku Senat RP ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. Decyzją Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

Barwy biało-czerwone

Barwy biało-czerwone pojawiły się oficjalnie jako barwy narodowe w okresie Powstania Listopadowego. W okresie wcześniejszym używano zestawienia koloru granatowego z czerwonym lub razem granatowego, czerwonego i białego.

Rozmiary flagi i zasady jej eksponowania 

Format flagi to prostokąt o proporcjach 5:8, który jest podzielony na dwa poziome pasy - biały i czerwony. Wywiesić też można flagę pionowo, przy czym należy pamiętać, że barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.Flaga powinna być czysta być czysta, niepostrzępiona,a jej barwy nie mogą być wyblakłe. Nie może dotykać ziemi i ni wolno umieszczać na fladze napisów, rysunków oraz znaków.

Zgodnie z Ustawą o zmianie ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2004 roku,  każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń. Tak więc flagę można wywieszać kiedy się chce  i kiedy się czuje taka potrzebę. Dawniej istniał zakaz wywieszania flagi poza wyznaczonymi świętami. Teraz flagę można wywieszać z okazji ślubu, urodzin, imienin, itp. 

Równocześnie z flagą funkcjonował znak w postaci czerwonego płata z białym orłem w centrum. Chorągiew ta przysługiwała Prezydentowi Rzeczypospolitej. W roku 1927 został zmieniony wizerunek orła na tej chorągwi, gdyż dodano do niego okalający flagę wężyk generalski i galony.

Jak wywieszać flagi

Jeżeli mamy kilka flag do wywieszenia, to obowiązuje zasada uprzywilejowania własnej flagi narodowej. Przy np. trzech flagach - flaga polska pośrodku. Kiedy mamy cztery flagi, to flaga polska jest pierwsza z lewej od strony patrzącego. Kiedy mamy pięć, to flaga polska jest znowu w środku. Kiedy jest sześć i więcej to flaga polska jest na początku i na końcu szeregu.

Gdzie jeszcze flagi z kolorem białym i czerwonym

Polska flaga nie jest jedyną flagą w Europie wykorzystującą biało-czerwony układ. Oprócz nas układ taki mają flagi Czech, Turyngii, Tyrolu i Górnej Austrii. Bardzo podobną do naszej flagi , ale w odwrotnym układzie barw ma Monako i Indonezja.

Red. 

Liczba odsłon: 1142


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze” w Krempnej
24 czerwca 2021
W Gminie Krempna uruchomiony został punkt konsultacyjno-inform acyjny Rządowego Programu „Czyst..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021