Artykuły
Wataha 9 wilków w Desznicy gmina Nowy Żmigród
04 lutego 2024 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Około godziny 9-tej rano wataha  9 wilków  podeszła do hodowli danieli w Desznicy ( gmina Nowy Żmigród). Hodowla  prowadzona jest w centrum wsi. Teren jest ogrodzony. Metalowa siatka leśna  nie stanowi jednakże dla wilków żadnej przeszkody.

Hodowla danieli w Desznicy należy do jednych z najstarszych w powiecie.  Prowadzona jest od kilkunastu lat.

Na właściciela padł blady strach.

- Nie wiedziałem, że przyjdzie mi zmierzyć się z takim problemem. Wilki podeszły polami od strony wieży widokowej i  kompleksu leśnego Skalnik - Brzezowa. 

Dwa osobniki były tuż przy ogrodzeniu, kolejne stały kilkadziesiąt metrów powyżej, a pozostałe przy drzewie w odległości około 400 metrów od danieli - powiedział nam właściciel hodowli.

Co spłoszyło wilki tego nie wiem. Być może szczekający pies.

Desznica - wataha 9 wilków

Jeden wilk zjada w ciągu doby około 5 kg pokarmu. Wataha 9 wilków zjada sarnę lub cielaka jelenia w ciągu godziny, dorosłą łanię przez około 12 godzin, a byka przez ok. 1,5 doby.

2 wilki na Górze Grzywackiej koło Desznicy

13 stycznia  około godz. 16.30 dwa wilki pojawiły się w rejonie XII stacji Drogi Krzyżowej prowadzącej na Górę Grzywacką, po czym skierowały się w stronę Nowego Żmigrodu ( Małego Lasku).

13 stycznia 2024 roku : Wilki  na Górze  Grzywackiej koło Desznicy

W Polsce wielkość watahy wynosi od 2 do 10, najczęściej 4-6 osobników.  Terytorium jednej watahy wilczej wynosi ok. 200 – 400 km2, a w górach terytoria są nieco mniejsze.

13 stycznia 2024 roku :  Wilki na Górze Grzywackiej

Zwierzęta te podchodzą coraz bliżej domostw, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Mieszkańcy powiatu jasielskiego alarmują o kolejnych przypadkach pojawienia się wilków w pobliżu ludzkich siedlisk.

Wilk w Wyszowadce

1 marca 2023 roku  samotny wilk, widziany był w rejonie skrzyżowania dróg Wyszowatka - Grab - Krempna.  Przebiegł przez drogę powiatową kierując się w stronę kompleksu leśnego,  co nagrała nasza kamera samochodowa.  

Wilk w Wyszowatce

Osoba, która spotka wilki, powinna zachować spokój i powoli się oddalić. 

Wilk w Wyszowatce

Spotkania z wilkami

Wilków w Polsce jest coraz więcej, dlatego też wzrasta prawdopodobieństwo napotkania tych drapieżników w lesie. Wilki są ostrożne i płochliwe, ale także ciekawskie. Wilk zatrzymuje się i przygląda z większej odległości. Nie ucieka natychmiast kiedy zobaczy człowieka.

Jeśli spotkamy w lesie wilka, należy unieś ręce i machać nimi szeroko w powietrzu, co spowoduje rozprzestrzenie się zapachu i sprawi, że sylwetka będzie lepiej widoczna. Należy głośno pokrzykiwać ostrym tonem w stronę wilka. Pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem. Jeśli zwierzę nie reaguje i nadal się zbliża, należy rzucać w niego przedmiotami, które mamy w zasięgu ręki. Nie należy uciekać.

Red.

Liczba odsłon: 2157


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Obwieszczenie w sprawie wygaśnięcia decyzji o rejestracji pojazdów
20 kwietnia 2024
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Jaśle zaprasza do zapoznania się z info..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024