Artykuły
To była fantastyczna przygoda z nauką!
16 kwietnia 2024 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Mali studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego zakończyli inspirującą wędrówkę po ścieżkach nauki usianych fascynującymi eksperymentami naukowymi i wiedzą na temat nowych technologii. W minioną sobotę (13 kwietnia br.) słuchacze Juniwersytetu niemal w komplecie stawili się w Generatorze Nauki GEN, aby podsumować swój udział w czternastej edycji projektu edukacyjnego realizowanego przez Miasto Jasło. Podczas uroczystej gali nie zabrakło podziękowań, pamiątkowych dyplomów, upominków oraz ciekawych pokazów naukowych w wykonaniu Heweliuszy Nauki.

Rok akademicki 2023/24 Juniwersytetu obfitował w mnóstwo naukowych atrakcji. Grupy zajęciowe “Ciekawych świata”, “Poszukiwaczy” i “Odkrywców” wzięły udział w wielu bardzo ciekawych warsztatach o tematyce naukowej oraz zajęciach, podczas których mogły dowiedzieć się czegoś więcej o zastosowaniu nowych technologii. Warto podkreślić, że niektóre z warsztatów przygotowali i przeprowadzili edukatorzy Generatora Nauki GEN. Dzięki temu dzieci mogły spróbować swoich sił w programowaniu z klockami LEGO, przeprowadzić ciekawe eksperymenty w Laboratorium Małego Naukowca, wziąć udział w warsztatach naukowo-przyrodniczych, czy też warsztatach z majsterkowania.

Czternasta edycja projektu edukacyjnego, który od ponad dekady cieszy się niesłabnąca popularnością wśród najmłodszych mieszkańców Jasła, okazała się wyjątkowa z uwagi na zaangażowanie partnerów naukowo-dydaktycznych Generatora i Miasta Jasła. W listopadzie ubiegłego roku wszystkie grupy zajęciowe wzięły udział w wyjazdowych warsztatach naukowych zorganizowanych przez pracowników Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. W kwietniu br. dzieci odwiedziły z kolei Politechnikę Rzeszowską.W sobotę (13 kwietnia br.) mali studenci Juniwersytetu wzięli udział w gali podsumowującej czternastą edycję projektu. Dzieci i rodziców zgromadzonych w Sali Audytoryjnej przywitał Krzysztof Haluch, kierownik Generatora Nauki GEN. - Dzisiaj, z tego miejsca chciałbym Wam bardzo podziękować za to, że pilnie uczęszczaliście na zajęcia Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Zarówno wam, jak też waszym rodzicom należą się olbrzymie brawa. Dziękuję rodzicom, że wzięli udział w wyjazdowych warsztatach oraz zespołowi Generatora Nauki GEN. Bez waszego zaangażowania nie zorganizowalibyśmy tak ciekawych warsztatów. Mam nadzieję, że w podobnym gronie spotkamy się już za kilka miesięcy. Już teraz myślimy o tym, jakie zajęcia zaplanować z myślą o uczestnikach kolejnej edycji Juniwersytetu  - mówił.

Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał pamiątkowy dyplom oraz naukowy upominek. Przysłowiową wisienką na torcie był pokaz naukowy w wykonaniu Pawła Jaskólskiego. Współtwórca grupy Heweliusze Nauki zaprezentował kilka interesujących eksperymentów i doświadczeń, dzięki którym dzieci mogły lepiej zrozumieć niektóre zjawiska fizyczne.

Dowiedziały się między innymi tego, czym jest opór i lepkość powietrza, ciśnienie, zasady aerodynamiki, czy też próżnia.

W czternastej edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięło udział 75 młodych mieszkańców Jasła w wieku od 6 do 8 roku życia. Zadanie Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowane jest w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Generator Nauki GEN

Liczba odsłon: 452


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Czy inni radni Rady Powiatu w Jaśle pójdą w ślad Pawła Nowaka ?
25 maja 2024
Paweł Nowak – radny Rady Powiatu w Jaśle, wybrany z Okręgu  nr 4 obejmującego gminę Brzy..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024