Artykuły
Sukces uczniów z I LO w Jaśle na XXVIII Konkursie Recytatorskim Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej w Jedliczu
06 listopada 2023 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło
Sukces uczniów z I LO w Jaśle na XXVIII Konkursie Recytatorskim Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej w Jedliczu Sukces uczniów z I LO w Jaśle na XXVIII Konkursie Recytatorskim Poezji Współczesnej
autorstwa Bronisławy Betlej w Jedliczu

„Gdy już mnie nie będzie - czy słowa/ pozbiera zagubione samotne-/ wśród szaleństwa pośpiechu -/ (…) Czy ktoś pozbiera” – zastanawiała się poetka w jednym ze swoich wierszy. Na pewno była szczęśliwa, przysłuchując się co roku młodzieży, uczestniczącej w kolejnych edycjach konkursu recytatorskiego jej poezji.

W październiku, w GOK im. Bronisławy Betlej w Jedliczu, odbył się on już po raz dwudziesty ósmy. Okazja była szczególna, gdyż w 2023 r. przypadłaby 95. rocznica urodzin autorki, która odeszła na zawsze kilka lat temu. Jednak tradycję lirycznych spotkań nadal podtrzymuje córka, Elżbieta Betlej, wytrwała edytorka dzieł matki i propagatorka jej twórczości. Toteż kiedy Zygmunt Jerzyk, dyrektor GOK w Jedliczu, witał przybyłych, zwrócił uwagę na wygodny fotel, stojący na scenie obok zdjęcia uśmiechniętej Bronisławy Betlej nad koszem purpurowych róż: „Wydaje się pusty, ale poetka na pewno jest teraz z nami”.

Elżbieta Betlej nie kryła wzruszenia przybliżając młodzieży sylwetkę autorki. Była ona członkinią ZLP oraz Warszawskiego Klubu Pisarzy. Jej nazwisko figuruje w międzynarodowym słowniku dwóch tysięcy wybitnych osobowości na świecie (1996/97) oraz – obok Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej – w encyklopediach wydawanych przez Cambridge (1994-2000). Powodem do dumy jest też nadanie poetce tytułu honorowego obywatela miasta i gminy Jedlicze.

Zwracając się do uczniów, Elżbieta Betlej zachęcała do obejrzenia wystawy fotograficznej poświęconej matce oraz zgromadzonych w gablocie pamiątek. Przypomniała, że w wydanych do tej pory 58 tomikach znajduje się około 6 tysięcy wierszy, a 28 tysięcy czeka jeszcze w rękopisach! O życiu Bronisławy Betlej opowiada autobiografia „Smak czarnego chleba”. „Jej poezja jest trudna, pobudza do refleksji, wyciągania wniosków; emanuje wartościami patriotycznymi, jest filozofią życia” – dodała na zakończenie.

Tegoroczny, XXVIII Konkurs Recytatorski Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej w Jedliczu, odbywał się pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Związku Literatów Polskich – Oddział w Rzeszowie. W kategorii szkół ponadpodstawowych, 25 października 2023 r., wzięło udział prawie 50 uczniów z różnych placówek oświatowych w Iwoniczu, Jaśle, Jedliczu, Krośnie i Rymanowie.

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego reprezentowały cztery osoby z kl. 2 A: Pola Chrostowska, Weronika Czajka, Kacper Nowak i Wiktoria Warywoda, przygotowywane przez nauczycielkę Beatę Baraś. Konkurencja okazała się ogromna, więc występ wiązał się z dużą tremą. Tym większa była radość, kiedy jury w składzie: przewodniczący Marek Petrykowski (członek ZLP), Krystyna Nakonieczny (polonistka), Elżbieta Betlej i Natalia Zasowska (córka i prawnuczka poetki) nagrodziło aż trójkę wykonawców. Pola Chrostowska zdobyła III miejsce, Kacper Nowak – wyróżnienie, natomiast Weronika Czajka – Nagrodę Specjalną ZLP. Każdy z recytatorów otrzymał pamiątkowy dyplom i najnowszy tomik poezji Bronisławy Betlej „Zatańczyć jeszcze raz”. Zbiory wierszy wręczono również nauczycielom przygotowującym młodzież. Gratisowy egzemplarz trafi także do każdej ze szkolnych bibliotek. Wszystko to dzięki sponsorom: Elżbiecie Betlej, jej rodzinie i  znajomym oraz prezesowi RAF-Ekologia Januszowi Nagnajewiczowi.  

Po gratulacjach i pamiątkowych zdjęciach wielu uczniów ustawiło się w kolejce do Elżbiety Betlej, by poprosić o dedykację na książce. Dziękowała ona serdecznie uczestnikom za recytację niełatwych przecież wierszy: „Bardzo Was kocham! Za wrażliwość i wielkie, otwarte na słowo, serca!”.

Beata Baraś

 

Liczba odsłon: 855


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Chwała Panu! - Napisała na facebooku Maria Kurowska
14 lipca 2024
Sejm nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024