Śmiertelne zatrucie na Podkarpaciu. Jedna osoba nie żyje
18 lutego 2024 |
Dział: Wiadomości |
Region: Miasto Jasło
Bardzo często swoje wyroby wędliniarskie na bazarze w Jaśle sprzedaje jeden z rolników. Czy sprzedawane przez niego wędliny są bezpieczne dla kupujących? Czy inspektorat weterynarii sprawdza jakość sprzedawanych przez niego wyrobów?
Policjanci zatrzymali dwie osoby w związku ze śmiertelnym zatruciem pokarmowym do którego doszło w Nowej Dębie, gdzie sprzedawało z samochodu domowe wyroby garmażeryjne.
Do zatrucia doszło po spożyciu galarety garmażeryjnej.
Do mieszkańców powiatu stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego, tarnobrzeskiego i kolbuszowskiego został wysłany alert RCB, w którym ostrzeżono przed spożyciem mięsa z targowiska w Nowej Dębie.
Uwaga! Nie jedz mięsa z targowiska w Nowej Dębie (powiat tarnobrzeski). Wysokie ryzyko zatrucia zagrażającego zyciu. Jeżeli masz objawy zatrucia - dzwon na 112.
"Uwaga! Nie jedz mięsa z targowiska w Nowej Dębie (powiat tarnobrzeski). Wysokie ryzyko zatrucia zagrażającego zyciu. Jeżeli masz objawy zatrucia - dzwon na 112."
ALERT RCB tej treści został wysłany do odbiorców na terenie części woj. podkarpackiego:
- powiat stalowowolski,
- powiat niżański,
- powiat mielecki,
- powiat tarnobrzeski,
- powiat kolbuszowski.
Jeśli w ostatnim czasie jadłeś mięso pochodzące z niesprawdzonego źródła, odczuwasz niepokojące objawy zdrowotne i podejrzewasz, że mogło jedzenie być zatrute – natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń na 112!
- Bądź świadomy objawów zatrucia – te mogą różnić się w zależności od rodzaju zatrucia oraz od tego, jak bardzo zatrute było mięso – to m.in.:
- Nudności – są jednym z najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego. Osoba może odczuwać dyskomfort w żołądku i uczucie niechęci do jedzenia.
- Wymioty i biegunka – to naturalny sposób organizmu na pozbycie się toksyn. Mogą wystąpić zarówno po spożyciu zatrutego mięsa, jak i w trakcie trawienia.
- Bóle brzucha – ostre lub tępe. Mogą być różnie lokalizowane i nasilać się wraz z intensywnością zatrucia.
- Gorączka – w przypadku ciężkiego zatrucia pokarmowego może wystąpić gorączka, która jest reakcją organizmu na obecność toksyn.
- Ogólne osłabienie – zatrucie pokarmowe może prowadzić do ogólnego osłabienia, uczucia zmęczenia i apatii.
- Podziel się informacjami dotyczącymi potencjalnego zagrożenia ze swoimi bliskimi, aby zapobiec spożyciu przez nich zatrutego mięsa oraz zachęcić ich do zachowania ostrożności przy zakupach spożywczych.
- Kupuj mięso tylko w sprawdzonych miejscach. Jeżeli masz wątpliwości co do pochodzenia mięsa lub jego świeżości, zrezygnuj z zakupu lub skonsultuj się z właściwym terytorialnie inspektoratem weterynarii.
Red/RCB
Liczba odsłon: 2372