Artykuły
Seminarium nt. „Zniszczenia Jasła i powiatu jasielskiego” dla uczniów szkół ponadpodstawowych
19 listopada 2023 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

W dniu 14.11.2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbyło się seminarium dotyczące zniszczeń poniesionych przez Jasło, ze strony okupanta niemieckiego, podczas II Wojny Światowej.

Głównym organizatorem tego seminarium była Fundacja Misji Obywatelskiej, która zrzesza młodych ludzi zaangażowanych w życie społeczne.

Wydarzenie otworzył Adam Pawluś – Starosta Jasielski, który już na wstępie podziękował Adamowi Porębie – Wiceprezesowi Zarządu Fundacji oraz Antoniemu Myjakowi – Członkowi Zarządu Fundacji, za organizację tego niezwykle ważnego spotkania. Jego uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę pt. „Wysiedlenie i zburzenie miasta Jasła w 1994 r.”, która była prezentowana w Parlamencie Europejskim w Brukseli, a teraz odwiedzi wszystkie szkoły ponadpodstawowe z powiatu jasielskiego.

Gospodarz Powiatu opowiedział uczniom o uchwale w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji na terenie Powiatu Jasielskiego, którą podjęła Rada Powiatu w Jaśle. Wspomniał również, że Zarząd Powiatu chce wystąpić z pozwem przeciwko władzom niemieckim lub podmiotom reprezentującym Niemcy, o odszkodowanie za zniszczenie budynku starostwa. Jednocześnie zwrócił się do uczniów z prośbą o pomoc w znalezieniu dowodów mówiących o tym, kto odpowiada za zniszczenie ówczesnej siedziby Starostwa Powiatowego.

Starosta przypomniał także, że podczas prac prowadzonych przy budowie drogi wojewódzkiej 992 w 2019 roku, odkryto szczątki ofiar z okresu II wojny swiatowej, które przeniesiono na cmentarz wojenny w Warzycach.

Następnie głos zabrał Wiceprezes Zarządu Fundacji Misji Obywatelskiej, który podziękował Staroście Jasielskiemu za jego obecność na seminarium. Zwrócił się również do Grażyny Leńczuk – Dyrektora MDK w Jaśle, kt

óra wspomagała organizację tego eventu.

Po zakończeniu części oficjalnej Mariusz Świątek – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle wygłosił referat nt. „Zniszczenia Jasła i Powiatu Jasielskiego w świetle zachowanych dokumentów, relacji i fotografii”. Młodzież przyjęła to wystąpienie z wielkim zainteresowaniem i nagrodziła brawami.

Na koniec uczestnicy spotkania zrobili sobie wspólne zdjęcie pamiątkowe.

W wydarzeniu wzięli udział: Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Mariusz Świątek - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Grażyna Leńczuk - Dyrektor MDK, Jacek Nawrocki - Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Adam Poręba – Wiceprezesowi Zarządu Fundacji Misji Obywatelskiej, Antoni Myjak – Członek Zarządu Fundacji Misji Obywatelskiej, uczniowie placówek prowadzonych przez Powiat Jasielski wraz z opiekunam.

Powiat Jasło

 

Liczba odsłon: 1747


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Niebezpieczne wyprzedzanie - w oku kamery policyjnego drona
21 czerwca 2024
Jasielscy funkcjonariusze przeprowadzili działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrzn..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024