Artykuły
Rządowe pieniądze dla podkarpackich samorządów na opiekę wytchnieniową
06 marca 2024 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

Ponad 13,3 mln zł Podkarpacki Urząd Wojewódzki przeznaczył w tym roku na opiekę wytchnieniową. Dziś podpisane zostały pierwsze umowy z samorządami. W sumie zawartych zostanie ich 119.Program „Opieka wytchnieniowa” finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

fot. Jerzy Żygadło, Podkarpacki Urząd Wojewódzki

- To bardzo ważny program - podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkreślała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Pieniądze dedykowane są jednostkom samorządu terytorialnego. Mogą one zatrudnić osoby, które zastąpią opiekunów osób z niepełnosprawnościami, aby ci przez pewien czas mogli trochę odpocząć lub załatwić niezbędne sprawy życiowe.  Opieka może być całodobowa, np. w ośrodkach rehabilitacyjnych czy zakładach opiekuńczo - leczniczych, bądź dzienna np. w domu osoby z niepełnosprawnością czy też sprawowana poprzez dzienny ośrodek wsparcia na terenie gminy. Miasta i gminy same wybierają formułę.

W 2024 roku zawartych zostanie 119 umów z 93 gminami, 3 miastami na prawach powiatu i 7 powiatami.Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki zwracała uwagę, że z roku na rok wzrasta liczba podpisywanych umów. - Dla porównania podam, że w 2023 roku zawarte zostały 83 umowy: 75 z gminami, 3 z miastami na prawach powiatu i 5 z powiatami.Wówczas do samorządów trafiło ponad 8,27 mln zł na opiekę wytchnieniową. W ubiegłym roku tą formą opieki objęto 1113 osób niepełnosprawnych: 879 dorosłych i 234 dzieci. W tym roku opieką wytchnieniową planujemy objąć 1531 osób: 1196 dorosłych i 335 dzieci - wyliczała wojewoda podkarpacki.

W sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego podpisane zostały pierwsze umowy. W spotkaniu uczestniczyli:  Zenon Swatek, starosta lubaczowski, Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa i Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca, Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna, Rafał Kumek, burmistrz Łańcuta oraz Sławomir Styka, wójt gminy Świlcza i Natalia Gawron, skarbnik gminy Świlcza.Dla przykładu, Mielec otrzymał 900 tys. zł, Rzeszów - 310,8 tys. zł, Krosno - 211,5 tys. zł.

- Polityka państwa wobec osób z niepełnosprawnościami to wymiar cywilizacyjny całego naszego społeczeństwa XXI wieku - akcentował Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - Za to wsparcie serdecznie dziękujemy. To bardzo ważny element współpracy między administracją samorządową a rządową.

fot. Jerzy Żygadło, Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca także dziękował w imieniu samorządu, jak i mieszkańców. – Tak wiele osób będzie mogło naładować akumulatory i z pełną energią przystąpić do opieki nad swoimi bliskimi z niepełnosprawnościami.   - Naszym priorytetowym zadaniem na kolejny rok jest rozszerzenie formuły programu na wszystkie samorządy znajdujące się na terenie  województwa podkarpackiego - zapowiedziała Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.Program „Opieka wytchnieniowa” działa od 2019 roku. Do końca 2023 na Podkarpaciu wykorzystano na jego funkcjonowanie ponad 16,9 mln zł.

PUW

Liczba odsłon: 955


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
II Sesja Rady Powiatu w Jaśle. Przyjęto Strategię Rozwoju Powiatu Jasielskiego na lata 2023-2030
24 maja 2024
II Sesja Rady Powiatu w Jaśle. Przyjęto Strategię Rozwoju Powiatu Jasielskiego na lata 2023-2030 ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024