18 września 2020 r. w stanie New Jersey zmarł Andrzej Pityński – mieszkający w Stanach Zjednoczonych wybitny polski rzeźbiarz, kawaler Orderu Orła Białego. 26 października br. prochy zmarłego spoczęło w jego rodzinnej miejscowości, w Ulanowie na Podkarpaciu.
Andrzej Pityński był autorem wielu słynnych monumentów, takich jak „Katyń 1940” w Jersey City, czy pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie. Ostatnim dziełem Mistrza był pomnik Żołnierzy Wyklętych, który 27 września 2019 r. został uroczyście odsłonięty w Jaśle. - Dobry pomnik to kamerton uczuć, którego się widzi i czuje. Pomnik raz widziany zapamięta się przez całe życie. Dziś mój pomnik stoi już w Jaśle i spełnia swoje zadanie. – twierdził rzeźbiarz.
Artysta zaklinając w kamieniu najważniejsze momenty polskiej historii zwierał w swoich dziełach ogromny ładunek emocjonalny. Dokonały tego przykładem jest jasielski obeliks. - Jest to rzeźba symboliczna. Przedstawia godło Polski białego orła z rozpostartymi skrzydłami, w złotej zamkniętej królewskiej koronie z krzyżem. Koronie króla Bolesława Chrobrego z ryngrafem Matki Boskiej Królowej Polski na piersi oraz ze złotymi szponami, nogami i złotym dziobem. Polski orzeł walczy z trzema hydrami, wrogami narodu polskiego. Hydry są pokryte napisami Armia Czerwona, NKWD, UB, PZPR, PPR, KGB, MO, ORMO. – opisywał śp. Andrzej Pityński.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w Kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie. Następnie urna z prochami zmarłego została złożona na miejscowym cmentarzu.
W ostatniej drodze Mistrzowi towarzyszyła rodzina, przyjaciele oraz mieszkańcy Ulanowa i samorządowcy. Powiat Jasielski reprezentował Starosta Adam Pawluś, który znał śp. rzeźbiarza i podziękował mu za wielki dar w postaci jasielskiego pomnika. Fragment pożegnalnej mowy dostępny jest w załączonym materiale video.
Powiat Jasło
Liczba odsłon: 1078