Na naukę pierwszej pomocy przedmedycznej nigdy nie jest za wcześnie. Praktyczna wiedza z zakresu jej udzielania może okazać się bezcenna w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Właśnie dlatego, w programie 15. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego znalazły się warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Realizacja zajęć spoczęła na barkach studentów i nauczycieli akademickich Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
Przyszłe absolwentki kierunku Pielęgniarstwo przygotowały cztery stanowiska. Nad wszystkim czuwał Michał Wojnar, nauczyciel akademicki w krośnieńskiej uczelni. Zadaniem studentek było przekazanie dzieciom elementarnej wiedzy na temat różnych sposobów i metod udzielania pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym oraz ludziom, których stan zdrowia uległ nagłemu pogorszeniu, jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych.
Najstarszych studentów Juniwersytetu nie trzeba było namawiać do wykonania kolejnych ćwiczeń. Dzieci dowiedziały się między innymi, jak należy postępować w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Poznały przy tym zasady działania automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) oraz prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.“Odkrywcy” nauczyli się również tamowania krwotoków na kończynie górnej. Wykorzystali do tego celu specjalistyczny trenażer służący do realistycznej symulacji krwawień. Dzieci ćwiczyły samodzielne zakładanie opatrunków na krwawiące rany. To nie wszystko. Mali żakowie poznali zasady postępowania w przypadku zadławienia u niemowlęcia oraz unieruchamiania kończyn w przypadku złamań.
Generator Nauki GEN
Liczba odsłon: 491