Artykuły
Obchody 550 rocznicy śmierci św. Jana Kantego w Szkole Podstawowej w Trzcinicy
06 października 2023 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

W dniu 05.10.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Trzcinicy odbyły się uroczyste obchody 550 rocznicy śmierci Patrona Szkoły. Na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele szkół Diecezji Rzeszowskiej, którym również patronuje Św. Jan Kanty.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w zabytkowym Kościele w Trzcinicy, której przewodniczył Ksiądz Biskup Jan Wątroba. W tej samej, pochodzącej z XVI w. świątyni w 1910 roku odbyła się uroczystość związana z nadaniem patrona Szkole Podstawowej w Trzcinicy. Pamiątką po tym wydarzeniu jest, znajdująca się obok szkoły, figura św. Jana Kantego.

Bardzo się cieszę, że tu w tej pięknej świątyni możemy się zgromadzić jako rodzina. Mamy prawo tak się nazywać – jako rodzina dzieci Bożych, ale też rodzina szkół które łączy imię, osoba, dzieło, przykład św. Jana z Kent. – rozpoczął homilię Ksiądz Bisku Jan Wątroba. Podkreślił również, że jest to historyczne wydarzenie, pierwszy taki zjazd szkół im. św. Jana Kantego Diecezji Rzeszowskiej. Z całego serca pogratulował pomysłodawcom i inicjatorom zorganizowania tego wydarzenia.

Po mszy świętej poczty sztandarowe przemaszerowały w kierunku szkoły, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. Rozpoczęła je okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli placówki.

Kolejną częścią było wygłoszenie referatu przygotowanego przez ks. dr. hab. Waldemara Janigę, pt. „Świętego Jana Kantego drogowskazy wychowawcze”. W swojej wypowiedzi duchowny przybliżył zgromadzonym postać św. Jana Kantego oraz jego drogę do świętości. Zaznaczył, że był on człowiekiem  szanowanym przez społeczeństwo, które niejednokrotnie zwracało się do niego z prośbą o radę lub rozstrzygnięcie problemu. Jego postawa z całą pewnością może stanowić dla nas drogowskaz wychowawczy. Święty Jan Kanty uczy nas, że w kwestii wychowania nie można pójść na skróty, uczy nas celowości w podejściu do życia – zakończył.

Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP, pogratulowała młodzieży przygotowania wspaniałego występu. Podkreśliła, że wspominany Jan Kanty to jeden z wielu wybitnych świętych, autorytet, którym warto się zachwycić. Życzyła całej szkolnej społeczności, aby starali się żyć zgodnie z ideałami, którymi kierował się w swoim życiu ich patron.

O tym, że św. Jan Kanty to wybitna postać, która na trwałe zapisała się w historii naszego kraju wspomniała również Alicja Zając - Senator RP. Złożyła też gratulacje zorganizowania wydarzenia i podziękowała za zaproszenie.

Adam Pawluś – Starosta Jasielski w swoim przemówieniu przyznał, że czuje się zaszczycony, mogąc uczestniczyć w tej pięknej, patriotycznej uroczystości. Podziękował gronu pedagogicznemu i młodzieży, za trud jaki włożyli w organizację całego przedsięwzięcia. Dziękuję za to, że dbacie o zachowanie obywatelskich postaw! Szkoła jest takimi drzwiami do skarbnicy wiedzy. Te drogowskazy o których mówił ks. Waldemar to są bardzo ważne drogowskazy - żeby nie zabłądzić, żeby iść dobrymi ścieżkami, bo jest wiele złych rzeczy w otaczającym nas świecie, zwłaszcza w Internecie i na to trzeba uważać – zwrócił się do zgromadzonych. Na pamiątkę obchodów przekazał na ręce Renaty Lechowskiej - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzcinicy,  książkę ze specjalną dedykacją oraz życzył wszystkiego co najlepsze dla całej społeczności szkolnej na dalsze lata.

W wydarzeniu wzięli udział: Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP, Alicja Zając - Senator RP, Kamila Cholewiak – Kiczek – przedstawiciel Bogdana Rzońcy – Posła do Parlamentu Europejskiego, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Wojciech Piękoś – Wójt Gminy Jasło, Małgorzata Dubiel – Sekretarz Gminy Jasło, Ksiadz Biskup Jan Wątroba, ks. dr. hab. Waldemar Janiga,  Dyrektorzy i Nauczyciele Placówek Oświatowych, Przedstawiciele Duchowieństwa.

 

Liczba odsłon: 806


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone - 2024