W sobotę, 31 sierpnia br., w kolejną - 44 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, odbyły się uroczyste obchody Dnia Solidarności i Wolności.
Uroczystość zainaugurowała Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny, śp. ks. Stanisława Kołtaka oraz zmarłego w tym roku śp. ks. dr Stanisława Marczaka – jasielskich kapelanów „Solidarności”, której przewodniczył ks. Piotr Steczkowski – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.
W koncelebrze uczestniczyli również ks. Zbigniew Irzyk – dziekan dekanatu Jasło - Wschód, ks. Dariusz Weryński – Proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM, ks. Gerard Stanula oraz ks. Krzysztof Knapik. Okolicznościową homilię wygłosił franciszkanin – o. Artur Zajchowski.
Po nabożeństwie, uczestnicy obchodów w otoczeniu pocztów sztandarowych „Solidarności”, Grupy „Gamrat”, Polskiej Spółki Gazowniczej, szkół ponadpodstawowych oraz reprezentacji Jednostki Strzeleckiej z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, zebrali się na placu przed kościołem, pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, gdzie złożyli kwiaty i znicze, będące symbolem pamięci za tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.
– Ks. Stanisław Kołtak prosił mnie, żeby takie uroczystości odbywały się tu, w „małym kościółku”. To jest jego wola, którą dzisiaj, po raz kolejny wypełniliśmy. – powiedział Starosta Jasielski.
W swoim przemówieniu nawiązał do genezy zrodzonej na fali strajków „Solidarności”, będącej wyrazem wspólnej determinacji społeczeństwa polskiego, by odzyskać kontrolę nad swoim losem i wrócić do rodziny państw demokratycznych, od których Polaków przez lata oddzielała żelazna kurtyna oraz o jej wpływie na przemiany zachodzące w innych krajach Europy. Zwrócił także uwagę na postawę strajkujących: ich wytrwałość, niezłomność i wolę walki o lepsze jutro, którą opisał cytując słowa Ranald’a Reagana:
- „Żadna broń w światowych arsenałach nie jest tak potężna jak wola i moralna odwaga wolnych mężczyzn i kobiet”.
Nawiązując do własnych wspomnień Gospodarz Powiatu Jasielskiego podzielił się ze zgromadzonymi swoimi doświadczeniami z czasów działalności w „Solidarności”. Przybliżył również historię powstania tablicy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, której wykonanie w warunkach konspiracyjnych nie było łatwe i wymagało sporej odwagi.
Swoje przemówienie zakończył apelem, odwołując się jednocześnie do słów Jana Pawła II wygłoszonych 5 czerwca 1999 roku w Sopocie:
- „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci!”
Głos zabrał również Jerzy Nowak – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”, który w kilku słowach przybliżył postać ks. dr Stanisława Marczaka i wspomnienia związane z jego działalnością.
Uroczyste obchody zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Ojczyzno ma”.
W wydarzeniu wzięli udział: Alicja Zając - Senator RP, Adam Pawluś - Starosta Jasielski, Tadeusz Gorgosz - Wicestarosta Jasielski, Kamila Cholewiak – Kiczek – asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Mateusz Pacana – przedstawiciel Marii Kurowskiej – Poseł na Sejm RP, Mateusz Lechwar – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Barbara Burbelka – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle, Wojciech Kras – Radny Rady Powiatu w Jaśle, Paweł Rzońca – Sekretarz Miasta Jasła, Marek Rączka – Wójt Gminy Osiek Jasielski, Przedstawiciele Jasielskiej Solidarności, Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych powiatu jasielskiego, Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych powiatu jasielskiego, przedstawiciele Magurskiego Parku Narodowego, przedstawiciele Duchowieństwa.
PJ
Liczba odsłon: 856