Dzień Wszystkich Świętych jest dniem zadumy nad śmiercią i wspomnień o tych bliskich, którzy odeszli. Święto to jest obchodzone nie tylko w Polsce, lecz w wielu innych krajach. Znicze rozświetlają cmentarze w całym kraju.
Od prawej: Andrzej Dybaś - radny Rady Miejskiej Jasła
Tradycją jest, że przed cmentarzami prowadzone są kwesty przez młodzież oraz znane osoby z lokalnego życia politycznego. Kwesta odbyła się w Jaśle, Dębowcu, Nowym Żmigrodzie oraz w Desznicy.
Tomasz Kasprzyk - kwestor
W Jaśle kwestował między innymi Tomasz Kasprzyk oraz radny Andrzej Dybaś. Na Starym Cmentarzu kwestowało łącznie kilkanaście osób, w tym lokalni działacze społeczni, politycy, harcerze oraz młodzież.
Od lewej: Barbara Goleń i Dorota Rzońca
Wśród kwestujących była znana działaczka harcerska Dorota Rzońca oraz Barbara Goleń.
W zbiórce pieniędzy aktywnie uczestniczyła młodzież, a w szczególności Natalia Wróbel, Ania Kalisz oraz Szymon Michałowski.
Dotychczas w przeprowadzonych kwestach zebrano kilkadziesiąt tysięcy złotych. Udało się odrestaurować między innymi Pietę, św. Jana Ewangelistę i nagrobek Kleczkowskich.
Kwesta na cmentarzu w Nowym Żmigrodzie
W tym roku młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Parafii w Nowym Żmigrodzie przeprowadziła kwestę na cmentarzu parafialnym w Nowym Żmigrodzie.
Od lewej : Joanna Marciszewska oraz Aleksandra Frydrych
- Zebrane pieniądze w całości będą przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków oraz kaplicy cmentarnej na cmentarzu w Nowym Żmigrodzie - powiedziała mi Aleksandra Frydrych, kwestorka - uczennica II LO w Jaśle.
Cmentarz w Nowym Żmigrodzie - 1 listopad 2014
Kwesta w Dębowcu
Zbierano również pieniądze na remont organów w Kościele Parafialnym w Dębowcu. Kwestę prowadzili członkowie Miłośników Dębowca i Okolic oraz członkowie Rady Parafialnej.
Od lewej : Lidia Lepucka oraz Andrzej Dziedzic
- Kwesta tegoroczna jest przeznaczona na remont organów w kościele Parafialnym w Dębowcu. Są to organy z połowy XIX wieku. Remontowane są w Krakowie i niebawem spodziewamy się ich powrotu. Jest to stary i dobry instrument - powiedział mi Andrzej Dziedzic ze Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolic.
Maria Kurowska - kwesta na terenie Jasła
- W poprzednim roku zbieraliśmy pieniądze na remont Kaplicy Cmentarnej. Zebraliśmy około 6 tys. złotych. Kilka poprzednich kwest było przeznaczonych na remont starych nagrobków na tutejszym cmentarzu. Udało się nam odrestaurować ponad 50 nagrobków, dzięki ofiarności ludzi odwiedzających ten cmentarz – kontunuował Andrzej Dziedzic.
Cmentarz w Dębowcu
- Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również na jakiś zbożny cel będziemy zbierać pieniądze, bo potrzeb w Dębowcu jest sporo, a ofiarność ludzi znaczna. Chcemy to kontyuować, bo widzimy, że ludzie są zadowoleni i popierają tego rodzaju działania. Kwestujemy z ramienia Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolic. Kwestują z nami także członkowie Rady Parafialnej – zakończył Andrzej Dziedzic.
Desznica - Zabytkowy cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej
Kwesta w Desznicy
Kwestowano również w Desznicy, gdzie młodzież zbierała pieniądze na remont zabytkowej cerkwi w Świątkowej Wielkiej.
Cmentarz w Desznicy
Od wczesnych godzin rannych służbę w rejonie cmentarzy pełnili policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.
Jasło - Stary Cmentarz
Na świecie występuje szereg tradycji oraz wierzeń związanych ze Świętem Zmarłych. Meksykanie wierzą, że w dzień zaduszny można nawiązać kontakt ze zmarłymi. Czynione jest to poprzez rozmowy ze zmarłymi. Na cmentarze przynosi się także pokarmy, by dusze posiliły się zapachem potraw po przebyciu drogi z zaświatów. Groby ozdabia się kwiatami i liśćmi palm.
Cmentarz w Jaśle przy ulicy Gajowej
Natomiast Indianie wierzą, że zmarli powracają każdego roku do świata żywych. Przynoszą więc na groby potrawy, by zmarli mogli je skosztować. Żydzi wspominają zmarłych w każdą rocznicę ich śmierci. Zapalają wówczas na grobach świece i odmawiają kadisz. Na grobach rabinów i cadyków pozostawiane są kartki z prośbami. W Stanach Zjednoczonych, Australii obchodzone jest Święto Duchów.
Stanisław Grzywacz
Liczba odsłon: 6385